Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Niklus märkis, et eriti aktiivseks muutus selliste ettevõtete Eestisse registreerimine pärast tänavu äriseadustikust nõude kadumist, mille kohaselt pidi Eesti äriregistrisse kantud äriühingu juhatus asuma Eestis.
Uus kord näeb ette, et ettevõte, mille juhatus asub välisriigis, peab Eestis määrama kontrollitud taustaga kontaktisiku, kes on õigustatud vastu võtma juriidilisele isikule suunatud tahteavaldusi ja menetlusdokumente. Kontaktisiku andmed, samuti välisriigis asuva juhatuse välisriigi aadress, tuleb esitada äriregistrile.
«Täpsustan, et äriühingu aadress ei ole ühingu tegevuskoha aadress, vaid aadress, mille kaudu on võimalik ühinguga vajadusel kontakti saada,» rääkis Niklus.
Selle aasta algusest jõustunud äriseadustiku muudatused sätetes on kirjas, et välismaalaste ettevõtete kontaktisikuks Eestis võivad siinsed teenusepakkujad olla ja seetõttu neid ka aktiivselt kasutatakse.
«Aadressiks lähebki sellisel juhul nimetatud teenusepakkujate kui kontaktisikute aadressid, mistõttu neid ühinguid nii palju seal ühtedel aadressidel ilmselt ka on,» lisas Niklus.
Riigi jaoks on tema sõnul tähtis see, et ühingutega oleks võimalik suhelda ehk toimetada kätte õiguslikku tähtsust omavaid dokumente ning ühingud omakorda täidaksid oma kohtusi riigi ees – maksaksid makse, esitaksid aruandeid.
KOMMENTAAR
Kaspar Korjus: e-residentsuse programmi juht
Suures pildis on Eesti majandusele igati kasulik, kui siin toimub ettevõtlus, millega kaasnevad ka välisinvesteeringuid. Igal ettevõttel peab olema juriidiline aadress ja vastavalt kehtivale seadusele on äriühing kohustatud määrama endale Eestis kontaktisiku, kui tema juhatus asub välisriigis ning sellisel juhul loetakse kontaktisiku aadress ka äriühingu aadressiks. Justiitsministeerium on seadusega piiritlenud, et iga ettevõte ei saa kontaktisiku teenust pakkuda.