E-residentsuse vedajad tahavad vabaneda plastkaartidest

Kaspar Korjus

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

E-residentsuse programmi vedajad esitlesid täna oma tulevikuväljavaateid käsitlevat valget raamatut, milles muu hulgas nähakse ette e-residentide plastkaartide kõrval ka mobiilipõhiseid isikutuvastuse viise.

«Eesti riigi jaoks ei ole väärtus see, et me prindime ja transpordime digi-ID kaarte, vaid see et meie digitaalsele ühiskonnale oleks ligipääs. Seepärast oleks mõttekas võimaldada ligipääsu ka Euroopa Liidus olemasolevatele tugeva turvalisuse tasemega kaartidele ja kindlasti võimaldada ka mobiilipõhiseid lahendusi, et e-resident ei peaks ootama poolteist kuud talle väljastatud kaarti,» rääkis Postimehele e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus.

Programmi meeskond leiab, et praegune e-residendi kaart on tehnoloogilise lahendusena ajale jalgu jäämas ja selle jagamine e-residentidele on väga ressursimahukas tegevus. Kiipkaardi kättetoimetamine on kulu nii Eesti riigile kui ka e-residendile ja selle kasutamine on ebamugav.

Põhiprobleem seisneb selles, et kiipkaarti ei saa mugavalt kasutada mobiilsetes seadmetes.

Nüüd tahetaksegi analüüsida, kuidas pakkuda e-residentidele mobiilipõhiseid võimalusi autentimiseks ja digiallkirjastamiseks. Arvestades seejuures, et ka SIM - kaardil põhinevad lahendused välisriikides on tänapäeval ebaotstarbekad.

E-residentsuse meeskond tahab välja arendada ka veebipõhise turuplatsi, kus Eesti ettevõtted saavad pakkuda e-residentidele teenuseid. See oleks ühtaegu teenuste ekspordi platvorm, koostööruum ning miks mitte ka pood, kust e-residendid saavad tulevikus ligipääsu era- ja avaliku sektori teenustele.

Valges raamatus seatakse ka eesmärgiks kahjulikult käituvate e-residentide arvu hoidmine alla 0,1% e-residentide koguarvust. Silmas peetakse näiteks maksupettureid.

E-residentsus 2.0 valget raamatut saab täismahus vaadata siit.

Tagasi üles