«Rootsis veedetud aastatega mõistsin, et seal on küll iseseisva teadlase positsiooni raske saavutada, kuid seevastu arendustööd saab teha kiirelt ja efektiivselt. Rootslased on endale aru andnud, et kui ühiskond tahab toimida teaduspõhiselt siis antakse teadlasele ka vabadus leiutada. Teadlane ei pea tegelema kõrvaliste tegevustega – kuue aasta jooksul ei küsitud minult kunagi kolme konkureerivat pakkumist, kui soovisin midagi osta,» lisas ta.
Tartus on Krjutškovi sõnul küll olemas suur genoomikakeskus, aga geenitehnoloogia meetodeid seal otseselt ei arendata.
«Tänapäeva genoomika laborites kasutatakse valmis kommertsplatvorme, mis on peamiselt USA päritolu. Näiteks geenikaartide koostamiseks vajaminevad laborianalüüsi vahendid ostetakse kõik välisriikidest sisse. Eestis ei ole ühtegi laborietappi välja arendatud, mis võimaldaks geenikaartide tegemise käigus litsentsitasud Eestisse jätta,» tõdes teadlane.
Andmeanalüüsi kõrval ei tohiks tema sõnul aga jätta ka laboris leiutamist tagaplaanile, sest sellest sünnivad uued tehnoloogiad ja tooted nagu näiteks beReady test.
«Kui alustasin Tartus professor Andres Metspalu laboris, olime heas mõttes vaesed ning see ajaski leiutama uusi meetodeid, millega saaks geene uurida ja nendest rohkem infot teada. Ma pole kindel, kas täna oleme rikkamad, kuid kindlasti oleme lojaalsemad kliendid välismaistele firmadele. Uute meetodite leiutamisele mõjub toodete ja teenuste sisseostmine aga negatiivselt,» sõnas Krjutškov.
Krjutškov märkis, et hiljuti jagati Eestis teadusrahastust 8,7 miljoni euro ulatuses ja kui ta selle taotlejate arvuga ära jagas, siis sai tulemuseks keskmiselt 110 000 eurot taotleja kohta. See pole aga kuidagi piisav, et Eestis endas nutikaid geenitehnoloogia metoodikaid välja arendada. Näiteks summa, mille riigikogu jagas konkursita nn katuserahana laiali eelmisel ja ka sel aastal, oli neli miljonit eurot.
Kui paljud vajaksid uut testi
Ravimiameti andmetel tehti 2017. aastal Eestis enam kui 2800 kehavälise viljastamise protseduuri. Sellest lapsi sünnib umbes 500. Seega on efektiivsus umbes 20 protsenti.
Viljatusravi saavate paaride arv aastas on umbes 2000. Nendest osa jääb kohe lapseootele esimesest või teisest ravitsüklist, kuid osa jääb ravile aastateks. Ehk kui umbes pooltele pole tarvis testi teha ning nad jäävad esimese ühe-kahe tsükliga rasedaks, siis teisele poolele peaks testi tegema. Seega oleks ideaalne, kui aastas teeks beReady testi maksimaalselt 1000 naist. See aitaks vähendada põhjuseta ebaõnnestunud tsükleid, mis säästaks paari ennast ja hoiaks ühtlasi haigekassa kulusid kokku.