Eestlased hakkasid Lõuna-Aafrikas autosid liisima

CarGeti finantsjuht Marten Orgna ja tegevjuht Eerik Oja

FOTO: Jake Farra

Eestlased Eerik Oja ja Marten Orgna on Lõuna-Aafrika Vabariigis püsti pannud kasutatud autode liisimise ettevõtte ning loodavad ärile kasvu just nende klientide arvelt, keda kohalikud pangad jutule võtta ei taha.

Meeste sõnul ei võimalda praeguse seisuga sealsed pangad isegi paljudel keskmise sissetulekuga inimestel endale sõidukit soetada ning isegi kasutatud autode hinnad on enamikule inimestest kättesaamatult kõrged.

«Lõuna-Aafrika teedel liigub ühtekokku umbes 11 miljonit autot. Meie eesmärgiks on saavutada 1 protsent koguturust ehk ühtekokku tahame osta ligikaudu 100 000 autot,» rääkis CarGeti tegevjuht Eerik Oja.

Ettevõtte äriplaani kohaselt valib klient endale kasutatud autode müüja käest masina välja ning CarGet ostab selle välja ja rendib omakorda kasutajale viieks aastaks. Selle aja möödudes saab kasutaja auto soovi korral ligikaudu 300-eurose jääksumma eest välja osta. Sisuliselt on tegemist väga pikaajalise autorenditeenusega, mille vältel klient vastutab masina eest, ta ei tohi seda kellelegi teisele juhtida anda ning päevas üle 400 kilomeetri sõita.

Kliendilt ei nõuta muud kui juhilubade olemasolu, vanust vahemikus 25–65 ja minimaalselt 300-eurost (5000 ZAR) kuusissetulekut. Teenuse krediidikuukuse määra, lepingust taganemise hindasid ega näidislepinguid ei ole ettevõte oma veebilehel avaldanud.

Ettevõtte teatel katsid juba esimese poolaastaga klientide kuumaksed CarGeti igakuised tegevuskulud.

Tagasi üles