R, 30.09.2022

Tuhatkond Eesti veebilehte langeb peagi kooma

Aivar Pau
, ajakirjanik
Tuhatkond Eesti veebilehte langeb peagi kooma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Veebis surfamine
Veebis surfamine Foto: La Nacion / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Eestis on hetkeseisuga enam kui 700 veebilehte, millele ligipääs võib veebruarist võimatuks osutuda.

Põhjuseks on 1. veebruaril koitev üleilmne DNS flag day, millest alates jääb alles ligipääs vaid veebidele, mille nimeserverid (DNS) ja aadressid vastavad  uuenenud standarditele.

«Lühidalt öeldes tähendab muudatus seda, et edaspidi peab kaasaegsele nimeserveri tarkvarale ja korrektselt seadistatud serveritele vastama samuti korrektselt seadistatud ja standardile vastavad nimeserverid. Kui korrektset vastust ei tule, siis loetakse need mittetöötavateks,» rääkis Postimehe Eesti Interneti Sihtasutuse esindaja Maarja Kirtsi.

Tema sõnul võivad probleemiks olla ka ebakorrektselt seadistatud tulemüürid, mitte ainult nimeserveriteenus ise. Tänase hommiku seisuga oli uutele standarditele mittevastav näiteks Tallinki veebileht, kuid päeva jooksul ajas ettevõte asjad korda ja nüüd on tema veebi nimeserverid tingimustele vastavad.

Postimehe veebi nimeserveriga on kõik korras
Postimehe veebi nimeserveriga on kõik korras Foto: Kuvatõmmis

«Lõppeb järeleandmiste tegemine valesti seadistatud teenustele. Kuni seni on püütud leppida sellega, et alati ei pruugi vastata standardile vastavalt seadistatud nimeserverid, siis nüüd enam ümber ei minda, vaid oodatakse DNSis korrektset liiklust,» sõnas Kirtsi.

Sihtasutuse andmetel mõjutab uuendus hetkeseisuga 707 .ee domeeni, mis võivad muutuda mitte kättesaadavaks. Kuna 1. veebruarini on aega, siis võib see seis kindlasti paraneda.

Tänase seisuga on .ee tsoonis 117 413 domeeni ja kasutusel on 10 516 nimeserverit. Eriti tähelepanelikud peaksid olema need, kes ei kasuta suuri nimeserveri teenuse pakkujaid vaid eelistavad ise servereid püsti hoida.

Kõik veebilehtede haldajad saavad asjade korrasolekut kontrollida aadressil https://dnsflagday.net/ – samalt aadressilt saab ka juhiseid asjade parandamiseks.

Kogu maailmas võetakse 1. veebruarlil lõplikult kasutusele uuenenud nimeserverite standard lühendiga EDNS (Extension mechanisms for DNS).

Märksõnad
Tagasi üles