Hiina taastas Microsoft Bingi otsingumootori, kõik osalised vaikivad

Bingi logo Hiina lipu taustal.

FOTO: DADO RUVIC / REUTERS

Microsoft teatas, et Peking on taastanud Mandri-Hiinas ligipääsu otsingumootorile Bing, mis varem sellel nädalal ära blokeeriti. Microsoft ei avaldanud, miks otsingumootor ära blokeeriti või mida tuli teha selle taastamiseks. 

Miks Hiina võimud Bingi blokeerisid ja seejärel taastati, selle üle saab ainult spekuleerida. Microsofti peajurist Brad Smith ütles neljapäeval Davosi majandusfoorumil (kui Microsoft alles asja uuris) väljaandele Fox Business Network, et Bingi ühenduses esinebki Hiinas aeg-ajalt häireid, sest tsensoritele jääb ikka ja jälle midagi ette ning siis tuleb nendega pidada läbirääkimisi teenuse taastamiseks.

Samas tuli Bingi järjekordne katkestus poliitiliselt suhteliselt tundlikul ajal, sest USA ja Hiina on kaubandussõjas ning Ühendriikide võimud lasid Kanadas vahistada ka Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou. Washington taotleb praegu Kanadalt Mengi välja andmist. Pekingis baseeruv konsultatsioonifirma Marbridge Consulting ütles USA väljaandele The Wall Street Journal, et Hiina võimud võivad kasutada Microsofti USA-le sõnumi saatmiseks.

Konsultatsioonifirma ei välistanud ka võimalust, et tegu võis olla lihtsalt ulatusliku tehnilise rikkega.

Hiinas kehtib laialdane interneti tsensuur ja seda jõustatakse läbi keeruka süsteemide võrgustiku, mida nimetatakse Suureks Hiina Tulemüüriks. Enamik suuri Lääne internetiteenuseid on Hiinas keelatud. Blokeeritud teenuste hulka kuuluvad muuhulgas Google, Facebook ja Twitter.

Bing on saanud Hiinas tegutseda siiani selle pärast, et nad on tsenseerinud oma otsingutulemusi vastavalt tsensorite nõudmistele. Bing on siiani hoidnud Hiina turul umbes kahe protsendi suurust osalust. Hiina enda internetihiiglasele Baidu kuulub ligemale 70 protsenti turust.

Hiina on maailma suurim internetiturg, kus on sadu miljoneid kasutajaid.

Tagasi üles