Samal päeval alustas politsei väärteomenetlust sellesama vaenu õhutamist käsitleva paragrahvi alusel.
«Saime teada, et sotsiaalmeedias oli mõned päevad enne kogunemist loodud vestlus ligi 100 noore vahel, kus kutsuti üles just sel ajal ja selles kohas kogunema ning teisest rahvusest inimesi peksma,» rääkis Inna Toater.
Politsei kuulas üle hulgaliselt noori, tegi kindlaks kolm kõige aktiivsemat vägivallale üleskutsujat ning kuulas ka nemad üle.
«Kuna vaenu õhutanud noored olid alaealised, said oma eksimusest aru ning nad ei olnud varem seadusega pahuksisse sattunud, otsustasime sel korral menetluse nende suhtes lõpetada ja piirduda hoiatusega,» lisas Toater.
Need kaks juhtumit on ka internetis rassivaenu õhutamisega seoses ka kogu statistika. Kokku on sellised juhtumeid, kus nii internetis kui reaalses elus on vihakõne sätet õnnestunud kasutada, olnud politsei menetluses vaid kuus.
«Tõsi ta on, et alustame väärteomenetlusi vaenu õhutamist käsitleva paragrahvi alusel harva. Samas kui näiteks ähvardamise kriminaalmenetlusi alustame igal aastal enam kui 500 korral,» tõdes Inna Toater.
Uurija sõnul tajuvad inimesed aga ilmselgelt, et vaenu õhutamist tuleb Eestis, muuhulgas sotsiaalmeedias, ette palju rohkem.
«Miks me nii harva menetlusi alustame? Põhjus peitub selles, kuidas on vaenu õhutamise paragrahv seadusesse kirja saanud,» rääkis politsei esindaja.
Säte ise näeb välja selline:
§ 151. Vaenu õhutamine
(1) Tegevuse eest, millega avalikult on kutsutud üles vihkamisele, vägivallale või diskrimineerimisele seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, seksuaalse sättumuse, poliitiliste veendumuste või varalise või sotsiaalse seisundiga, kui sellega on põhjustatud oht isiku elule, tervisele või varale, – karistatakse rahatrahviga kuni kolmsada trahviühikut või arestiga.