T, 26.09.2023

Hämmingus Liia Hänni: Martin Helme väljaütlemised on kahetsusväärsed

Aivar Pau
, ajakirjanik
Facebook
Comments 8
Liia Hänni
Liia Hänni Foto: LIIS TREIMANN/EESTI MEEDIA/SCANPIX BALTICS

E-riigi akadeemia  E-demokraatia ekspert Liia Hänni on hämmingus EKRE liikme Martin Helme väljaütlemisest, milles too nimetas e-hääletamist Eesti riigi häbiplekiks.

«Martin Helme väljaütlemised on hämmingut tekitavad, sest EKRE toetas juba 2015. aastal erakondadevahelist e-hääletamise kokkulepet ning Mart Helme kinnitas oma poolehoidu e-hääletusele ka enne käesoleva aasta parlamendivalimisi,» ütles Liia Hänni Postimehele.

Hänni märkis, et kirjutades alla e-hääletuse heale tavale, nõustus EKRE sellega, et valimiskampaania käigus ega pärast valimisi ei seata e-hääletamist ja seega kogu valimiste legitiimsust päevapoliitilistel kaalutlustel küsimuse alla juhul, kui  on järgitud e-hääletamise  seadustatud protseduure.

«Ja seda on igakülgselt tehtud,» kinnitas Hänni ja märkis, et erakonna sõnumid on kenasti ka EKRE valijateni jõudnud: EKRE valijatest e-hääletas 33 protsenti erakonda valinutest, nt Martin Helmele andis e-hääle 35 protsenti tema valijatest.

«Tundub, et probleem on e-hääletuse jälgitavusega. See tõepoolest erineb paberhääletusest. Paberil on võimalik palja silmaga vaadata, kelle poolt on hääletatud. Elektronide liikumist palja silmaga ei näe. Seepärast kasutatakse e-hääletuse jälgimisel teistsuguseid meetodeid ja auditeerimist, mis põhineb ekspertteadmistel,» rääkis Hänni.

«Valimiskomisjon korraldas valimiste eel ka e-hääletuse vaatlejate koolitusi, kuid Martin Helme kommentaare kuulates tundub, et see oli ebapiisav. On kahetsusväärne, et me peame peale 10. e-hääletust vaidlema ikka veel selle üle, kas me usaldame e-hääletamist või mitte. Valijad on oma tegevusega näidanud, et nad usaldavad seda valimismeetodit,» lisas ekspert.

«E-valimised on Eesti täielik häbiplekk! E-valimiste usaldusväärsus on olematu. See on üks valimissüsteem, mida ei ole võimalik jälgida ega kontrollida,» ütles Martin Helme eile õhtul ETV saates «Esimene stuudio».

Helme selgitas, et kui me [nähtavasti EKRE – toim] on palunud valimiskomisjonilt võimalust e-valimisi jälgida või kontrollida, siis ta ei ole seda saanud.

Facebook
Comments 8

Märksõnad

Tagasi üles