Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist allkirjastatud määruse kohaselt saavad kuni kolm ettevõtet enda käsutusse esimesed 5G toimimiseks vajalikud sagedused.
Sageduslitsentsid paneb riik oksjonile alghinnaga 1,6 miljonit eurot ning enampakkumisel laekunud summad lähevad riigieelarvesse. Sagedused on määruse järgi 3,6 GHz alas, litsentse antakse välja kolm, et teenuseosutajad ei hakkaks segama üksteist ja samas sagedusalas tegutsevat kaitseväge.
Ministeerium vaidlustab omakorda konkursi peatamise
MKM IKT-asekantsleri Siim Sikkuti sõnul vaidlustas Levikom küll veebruari lõpus riikliku 5G konkursi, kuid hHalduskohus leidis, et Levikomil ei ole kaebeks põhjust ning tagastas nende kaebuse.
«Levikom vaidlustas selle kohtulahendi vahetult enne konkursi alguse tähtaega, seetõttu ei jäänud kohtul aega kaebuse sisu analüüsida ja kohus otsustas 5G konkursi ajutiselt peatada. Seadus lubab kohtul ajutiselt peatada konkursi ilma sisuliste põhjendusteta. Ringkonnakohus ei ole andnud hinnangut, kas Levikomil on õigus konkursi määrus vaidlustada,» märkis Sikkut.
MKM esitab oma seisukohad Levikomi kaebuse kohta samuti kohtule ja plaanib omakorda vaidlustada konkursi peatamise.
Siim Sikkuti sõnul otsustas MKM jagada 5G sagedusala kolmeks tagamaks seda, et iga vahemik on piisavalt suur, et see võimaldaks katta 5G võrgus liikuvaid andmemassiive. Teine oluline põhjus kolmeks jagamiseks oli Sikkuti sõnul Venemaalt tulenevate võrgupiirangutega arvestamine.
«5G sageduslubade väljaandmisel tuleb tagada naaberriikide võrguseadmete häirevaba töö. Samasuguste piirangutega pidi arvestama ka Soome ning nemad jagasid 5G sagedusala samuti kolmeks,» märkis Sikkut.