Elisa Hiina tehnoloogiat ei karda. Aga Eesti? (32)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hiina seadused kohustavad maailma juhtivat 5G seadmete tootjat Huaweid riigi luureasutustega koostööd tegema. Eksperdid näevad ohtu, et Hiina riik võib Hiina firma abil infot näpata või vajadusel sidevõrgu sootuks välja lülitada.
Hiina seadused kohustavad maailma juhtivat 5G seadmete tootjat Huaweid riigi luureasutustega koostööd tegema. Eksperdid näevad ohtu, et Hiina riik võib Hiina firma abil infot näpata või vajadusel sidevõrgu sootuks välja lülitada. Foto: Dado Ruvic /REUTERS/Scanpix

Eesti riik peab kiiresti otsustama, kas lubada rajada 5G-võrk Huawei tehnoloogiale. Potentsiaalsed riskid on suured, kuid konkreetseid tõendeid hiinlaste kurjadest kavatsustest ei ole.

5G muudab ühiskonda. Tulevikus toetub sellele kogu meie tehnoloogia. Luuakse tõeline asjade internet, võrku ühendub kõik, mis vähegi võimalik – isesõitvatest autodest tolmuimejate, külmkappide ja laelambini.

Võimatu muutub võimalikuks. Tehnoloogia potentsiaal on ettekujutlematult võimas: näiteks võib tulevikus kirurg opereerida patsienti interneti vahendusel ning filmid võivad hakata reaalajas vaataja reaktsioone analüüsima ja vastavalt sellele kohanema.

Eksperdid usuvad, et 5G muutub pea sama oluliseks ja elementaarseks nähtuseks, nagu on praegu elekter.

Nii nagu on tehnoloogia potentsiaal kujutlematu, on seda ka oht, et süsteemi võidakse kurjasti ära kasutada.

Kommentaarid (32)
Copy
Tagasi üles