N, 30.11.2023

Video ja fotod: maailma suurim lennuk tõusis esimest korda õhku

Aivar Pau
, ajakirjanik
Facebook
Comments 8
Foto: GENE BLEVINS / REUTERS

Maailma läbi aegade suurim lennuk tegi laupäeval USAs Mojave lennuvälja lähistel oma esimese ametliku õhulennu.

Kosmoserakettide ettevõtte Stratolaunch toodetud lennuk kaalub 250 tonni ning selle tiibade siruulatuseks on 117 meetrit. Lennuk on mõeldud rakettide toimetamiseks maalt öigi 10 600 meetri kõrgusele, kus need käivitavad oma mootorid ja jätkavad teekonda orbiidile.  

Ettevõtte teatel maandus lennumasin pärast 150 minutit kestnud lendu turvaliselt. Lennuk saavutas maksimumkiiruseks 282 km/h ning tõusis 4572 meetri kõrgusele.

Foto: GENE BLEVINS / REUTERS

Lennuk vajab õhkutõusmiseks 3,6 kilomeetri pikkust stardirada, koos laadungiga võib ta mass olla kuni 590 tonni. Lennukil on all 28 ratast ning tal on kuus Pratt&Whtney PW4056 mootorit - samu kasutab Boeing 747.

Foto: Handout / AFP

Kahe korpusega lennuki kasutamiseks on sõlminud lepingu juba ettevõte Northrop Grumman, kes plaanib Statolaunchi kasutada oma Pegasus XL rakettide saatmiseks kosmosesse.

Üks kuuest mootrist hakkas pärast lendu siiski tugevalt musta tossu välja ajama
Üks kuuest mootrist hakkas pärast lendu siiski tugevalt musta tossu välja ajama Foto: GENE BLEVINS / REUTERS

Stratolaunch koondas kolme kuu eest enam kui 50 töötajad lõpetas omaenda kosmoserakettide arendamise. Muudatuse põhjuseks võis olla Microsofti kaasasutaja Paul Alleni surm – tema lõi ka Startolaunchi 2011. aastal.

Facebook
Comments 8

Märksõnad

Tagasi üles