Tehnikaülikool kummutab luulud 5G-ohust inimese tervisele (4)

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
5G võrgu jaamad Tallinna Tehnikaülikoolis
5G võrgu jaamad Tallinna Tehnikaülikoolis Foto: Telia

Tallinna Tehnikaülikool on esimesena Eestis asunud katsetama uue põlvkonna 5G andmesidevõrku ning muu hulgas uuritakse väiteid selle ohtlikust mõjust inimese tervisele.

Ülikooli IT-teaduskonna dekaani Gert Jervani sõnul teostatakse teadusuuringuid elektromagnetilise kiirguse mõju uurimiseks elusorganismidele, sealhulgas ka 5G puhul kasutusel olevatel raadiosagedustel.

«Erinevalt hetkel laialt kasutusel olevatele 2G, 3G ja 4G raadiovõrkudele, kasutatakse 5G korral märkimisväärselt kõrgema sagedusega raadiolaineid. Nendel raadiolainetel ei ole võimet tungida inimese organismi ulatuses, mis oleks isegi võrreldav näiteks 2G puhul pruugitava 900 MHz sagedusega raadiolainetega,» rääkis Gert Jervan Postimehele.

Sellest tulenevalt on tehnikaülikool veendunud, et 5G võimalik negatiivne mõju inimeste tervisele on oluliselt väiksem, kui hetkel laialt kasutusel oleval mobiilsidel.

«Ka teadustöö eesmärkidel TalTechis rajatud 5G raadiolevi vastab terviseameti  kehtestatud normidele ja ohtu töötajatele ning üliõpilastele ei kujuta,» rääkis Jervan.

Tallinna Tehnikaülikool pani koostöös tehnoloogiaettevõttega Telia ja Ericsson 5G-võrgu püsti möödunud aasta 20. detsembril. Osaliste teatel kasutab proovivõrk standarditele vastavaid ning kommertskasutuseks mõeldud Ericssoni 5G-võrgu komponente ning seda saavad teadusuuringuteks ning innovatsiooni edendamiseks kasutada nii ettevõtted kui teadusasutused. Loomulikult on Ericsson kontrollinud kõiki oma toodetud seadmeid kehtivaid nõudeid silmas pidades.

Gert Jervani sõnul on elanikkonda mõjutavast elektromagnetkiirgusest kõige kahjulikuma toimega hoopis elektrienergia edastamiseks kasutatav vahelduvvool, mille madala, 50-hertsise sagedusega elektromagnetlained läbivad meie organismi täielikult ja omavad seepärast ka olulist mõju.

«Kas oleme valmis elektrienergia kasutamisest loobuma, vääriks laiemat arutelu,» arvas Jervan.

5G-võrgu võimalikust kiirgusohust inimestele on hakanud kirjutama paljud portaalid ja foorumid nii Eestis kui välismaal.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles