Häkkerid nõudsid Harjumaa köögitootjalt lunaraha

Töötu programmeerija

FOTO: Sander Ilvest / Postimees/Scanpix

Häkkerid ründasid eile Harjumaal Vatslas asuva köögimööbli tootja Nerostein infosüsteeme ning nõudsid ettevõttelt lunaraha.

«Vastab tõele, eile meid rünnati. Enamik süsteemidest on juba taastatud, kuna meil on andmebaaside varukoopiad olemas. Viimased paar arvutit vajavad veel tarkvarauuendusi,» ütles Postimehele Nerosteini juhatuse liige Teuvo Sarena.

Küberründajad olid sihikule võtnud ettevõtte sisevõrgu ning katsusid ligi saada tootmisseadmete tarkvarale.

«Esitati ka lunarahanõue, aga see meid huvita, kuna saime ise oma asjad taastatud,» märkis Sarena.

Lunavaranõu esitati ettevõttele arvutite ekraanidele ilmunud kirjade abil. Konkreetset summat ei olnud selles nimetatud, küll kõlas ähvardus, et mida kauem vastamisega läheb, seda suurem nõue saab olema.

Sarena kinnitas, et klientide andmebaasidele häkkerid ligi ei saanud. Spetsialistid on asunud uurima, kus võis peituda turvaauk, mis häkkeritele ligipääsu võrgule võimalikuks tegi.

Neorstein on 120 töötajaga köögitootja, mis tarnib oma toodangut Eesti kõrval Soome, Rootsi, Norrasse, Taani ja Suurbritanniasse. Enam kui 60 protsenti Nerosteini toodangust on valmistatud kvartsist, järgnevad graniit,  marmor ja keraamika.

Riigi Infosüsteemi Amet registreeris möödunud aastal 3390 andmeid või infosüsteemi mõjutanud küberintsidenti. Kriitilisi intsidente - kus olnud oht inimeludele ja olulistele teenustele - oli nende seas 76.

Kõige valusamalt andsid neist tunda niinimetatud tegevjuhi petuskeemi kaudu ja meilivestluste kaaperdamisest alanud finantspettused, mille tagajärjel said Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtted 2018. aastal vähemalt 600 000 eurot kahju.

Tagasi üles