Leke: Huawei mobiile võib oodata kapitaalne tarkvaravahetus (1)

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Huawei pood Pekingis.
Huawei pood Pekingis. Foto: FRED DUFOUR / AFP

Kaubandussõja tõttu USA päritolu riist- ja tarkvarast ära lõigatud Hiina Huawei mobiilid võivad veel sel aastal saada Androidi operatsioonisüsteemi asemel hiinlaste enda valmistatud asemiku nimega Ark OS (otsetõlkes laev-toim).

Uudis tuli ilmsiks Euroopa Liidu intellektuaalomandi büroo andmebaasi vahendusel. Ilmnes, et Huawei on selles hiljuti registreerinud Ark OS nimelise toote enda nimele. Lisaks Euroopa Liidu tasandile on Ark OS nüüd Huawei nimel ka mitmete liikmesriikide – näiteks Saksamaa – registrites.

Küsimus, kas tegemist on just mobiiliplatvormi või hoopis Windowsi või Linuxi asendajaga arvutitest, on praegu  veel muidugi spekulatsioonide tasand.

Huawei üks juhtidest Richard Yu ütles kuu alguses, et ettevõte võib oma operatsioonisüsteemiga nii mobiilidele kui arvutitele välja tulla sügisel Hiinas ja järgmise aasta teises kvartalis kogu ülejäänud maailmas. Hiinas kannab Huawei operatsioonisüsteem töönime HongMeng.

USA on juba kehtestanud seaduse nimega National Defense Authorisation Act (NDAA), mille sektsioon 889 keelustab USA riiklikke asutusi Huawei tooteid kasutamast ning keelab neil lepinguid sõlmida või laenu anda kolmandatele osapooltele, kes Huawei tooteid ja teenuseid tarbivad.

Kaks nädalat tagasi laienes sisuliselt sama keeld ka kõigile eraettevõtetele – Huawei kanti täielikult musta nimekirja ning USA ettevõtteid ei tohi ilma eriloata Huaweile enam ka oma tooteid müüa. See keeld jõustub augusti keskpaigast. Androidi toodab USA ettevõte Google, Windowsi aga Microsoft.

Maailmas on loodud mitu mobiiliplatvormi – näiteks Jolla – millel töötavad edukalt ka Androidi seadmete jaoks mõeldud äpid.

Tagasi üles