Tähelepanu jalgratturid: Tallinnas kehtib teile ühistranspordiradade keeld

Estonia pst ja Kentmanni tänava ristmikul avastab jalgrattur end ummikus FOTO: Aivar Pau

Tallinna südalinnas on jalgrattaga liiklemine teatavasti sisuliselt võimatu: ekselda tuleb kõnni- ja sõiduteede ning äärmiselt ebamugavate äärtega ohutussaarte vahel, kuid erilist tähelepanu tuleb pöörata veel ühele takistusele: ühistranspordiradadel jalgrattaga liigelda ei tohi.

Käesoleva nädala kolmapäeva hommik. Mööda Kaarli puiesteed lookleb kuni Pärnu maantee ristini ühistranspordi ja tavaradade vahel mõnus jalgrattarada. Kuid edasi avastab jalgrattur end kapitaalses ummikus: jalgrattarada asendub Estonia puiesteel ühistranspordiraja ja metallvõrest teetõkkega, jalakäijate teele põigelda ei saa, kuna seda piirab 10-sentimeetrine teeääris. Täpselt selles kohas üritas käesoleva loo autorit sihiliku järsku roolikeeramisega hukata bussi nr 16 juht.

Sama päeva õhtupoolik, ühe jalgratturi jalgevahe on nähtavasti siniseks muudetud jalalkäijate ja sõiduteede ületuskohtade mõnesentimeetritest ühenduskohtadest. Ta läheneb Kristiine ristmikule mööda Endla tänavat, kuid mitte mööda  tavaautode vaid ühistranspordirada. Tema taga oleva bussi nr 42 juht leiab üles rooliketta keskel oleva signaalinupu ja elab sellel välja kõik ma päeva jooksul kogunenud pinged.

Jah, jalgrattureid ei armasta tavaliikluses keegi. Selgub, et kõige suuremad vihavaenlased on neile ühistranspordijuhid. Kuid kellel on õigus liiklusseaduse kohaselt? Uurime seda Maanteeameti liikluseksperdilt Villu Vanelt.

Ta märgib, et ühissõiduki rajal võib sõita vaid siis, kui see liiklusmärkidega lubatud.

Liiklusseadus sätestab, et ühissõidukirada on ette nähtud ühistranspordiseaduse kohaselt liinivedu teostavale ühissõidukile, samuti sõitjat vedavale e taksole ja sõitjat vedavale bussile. Lisaks võib ühissõidukirajal sõita tööülesandeid täitva eritalituse sõidukiga, täiselektrilise veoajamiga elektrisõidukiga ning muu sõidukiga, kui seda lubab liikluskorraldusvahend.

Kuidas on lood jalgratastega, kas neile on sellise vahendiga luba antud?

«Minu teada Tallinnas ei ole see lubatud,» tõdes Villu Vane.

Ehk siis: Tallinnas ei ole leidnud kasutust selline liiklusmärk:

FOTO: Kuvatõmmis
Tagasi üles
Back