Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Bitcoin tarbib aastas rohkem elektrit kui kogu Šveitsi riik (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Krüptofarm Venemaal.
Krüptofarm Venemaal. Foto: OLGA MALTSEVA / AFP

Cambrige'i Ülikooli teadlaste loodud veebirakendus näitab, et bitcoin'i kaevandamine tarbib aastas rohkem energiat kui terve Šveitsi riik. 

Veebitöörist võimaldab võrrelda krüptovaluuta võrgu energiakulu teiste riikidega. Bitcoin tarbib hetkel hinnanguliselt 7,6 gigavatti elektrit aastas, mis moodustab ligemale 0,21 protsenti kogu maailma elektritarbimisest. Umbes sama palju või natukene vähem energiat tarbib aastaga Šveitsi riik.

Bitcon'e kaevandavad arvutid on ühendatud krüptovaluuta võrguga, kus nad lahendavad keerulisi matemaatilisi tehteid, et valideerida teisi krüptovaluutaga tehtavaid tehinguid. Tehted pole bitcoin'i liikumise jälgimiseks otseselt vajalikud, kuid need on paika pandud takistusena, et keegi ei saaks hakata üle kogu maailma liikuvaid tehinguid manipuleerima. 

Vaevatasuks matemaatiliste tehete lahendamise eest on võimalik vahetevahel teenida väikestes kogustes bitcoin'e. Selleks, et saada aga arvutuste pealt võimalikult palju krüptovaluutat, ühendavad paljud kaevurid kokku suure hulga võimsaid arvuteid, mis täidavad mõnikord terved laohooned. Taolised «krüptofarmid» tarbivad üüratutes kogustes elektrit ja töötavad enamasti 24 tundi jutti. 

Vaatamata suurele energiakulule töötleb bitcoin'i võrk aastas ainult umbes 100 miljonit tehingut. Võrdluseks töötleb maailma finantssektor aastas kokku ligikaudu 500 miljardit pangaülekannet. Bitcoin kasutab samas rohkem energiat kui kõik maailma pangad kokku. Energeetiliselt on bitcon'i süsteem äärmiselt ebatõhus. 

Lisaks toodab bitcoin'i kaevandamine aastas umbes 22 megatonni CO2, muutes selle parajaks tahmajaks. 

Allikas: BBC

Tagasi üles