T, 5.12.2023

LKF: mida võimsam auto, seda rohkem õnnetusi (1)

tehnika.postimees.ee
Copy
Käigukang.
Käigukang. Foto: Sander Ilvest

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) analüüsi kohaselt on sõiduautode mootori võimsus seotud liiklusõnnetuste sagedusega – mida võimsam auto, seda suurem on sellega liiklusõnnetuse põhjustamise risk. Seetõttu on ka suurima kahjusagedusega sõidukimargid keskmisest võimsamad sõidukid.

LKFi juhatuse esimehe Mart Jesse sõnul ei ole tehnoloogia kiire areng viimastel aastatel vähendanud võimsate sõidukite kahjusagedust. «Sõiduki võimsuse ja kahjusageduse vahelised seosed on ilmsed, sarnasele tulemusele on eelnevalt jõutud nii Eestis kui ka mujal maailmas. Liiklusõnnetuste põhjustamises mängib aga märksa tähtsamat rolli sõiduki juht. Sõltumata autost, peaks iga juht olema liikluses tähelepanelik, vältima kiirustamist, ohtlikke möödasõite ja kõrvalisi tegevusi, nagu näiteks nutitelefonis surfamist,» rõhutas Jesse pressiteate vahendusel.

Mullu oli 100 kW mootori võimsusega sõiduki keskmine kahjusagedus 5,42 ehk iga 100 sõiduauto kohta põhjustati viis liikluskindlustusjuhtumit. Ligi 200 kW võimsusega sõidukite kahjusagedus oli aga üle 6.

Kahjusageduse protsent näitab osakaalu sõidukitest, millega põhjustatakse liikluskahju kindlustusaasta jooksul. Kindlustusaastat arvestatakse aasta jooksul kehtinud liikluskindlustuse päevade summa järgi.

Enamlevinud sõidukimarkidest oli mullu suurima kahjusagedusega Lexus, millega põhjustati keskmiselt 7 liikluskindlustusjuhtumit 100 sõiduki kohta. Kõrge kahjusagedusega üle 6 olid ka BMW, Land Rover, Mercedes-Benz ja Porsche. Andmed pärinevad liikluskindlustuse registrist ja ei sisalda vabatahtliku sõidukikindlustuse ehk kaskokindlustuse juhtumeid. Analüüsi tegemisel võeti aluseks sõidukimargid, mida on kindlustatud vähemalt 1000 sõidukit.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles