Kibe tõik: uus ID-kaart ei tööta enamlevinud brauseritega (58)

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
Esimene uus ID-kaart
Esimene uus ID-kaart Foto: Sander Ilvest

Kõik uue ID-kaardi omanikud, kes sel aastal kõrgkooliõpinguid plaaninud alustada, teavad, et enimlevinud veebilehitsejatega Chrome ja Safary pole lootustki vajalikke dokumente esitada.

Sisseastumiskeskkond kannab nime SAIS ning selle avalehel ilutseb kõige nähtavamal kohal tekst «2018. a detsembrist väljastatud ID-kaartidega ei ole veel võimalik  end autentida vastu IISi veebiteenuseid kasutades brausereid Safari (IOS keskkonnas) või Chrome. Seetõttu palume uute ID-kaartide omanikel kasutada brausereid Microsoft Internet Explorer, Microsoft Edge või Mozilla Firefox.»

Sisseastumise infosüsteemi haldab Hariduse infotehnoloogia sihtasutus (HITSA). Selle esindaja Liisa Tagel selgitab, et uue ID-kaardi kasutamise probleemid tulenevad SAISis kasutatavast kolmanda osapoole ehk Microsofti tarkvarakomponendist.

«Koostöös RIAga on HITSA korduvalt püüdnud leida lahendust vastava võimekuse loomiseks, kuid uue ID-kaardi sertifikaatidega ei ole võimalik autentida vastu IISi veebiteenuseid brauseritega Safari (IOS keskkonnas) või Chrome,» tõdeb Tagel.

Õppeasutustesse avalduste esitamise tipp-perioodil 20.06-04.07 külastati SAISi 177 193 korral. Sel vahemikul võttis SAIS kasutajatugi kas telefoni või e-kirja teel kokku vastu 663 pöördumist, millest 129 oli seotud sisselogimisega.  Samal perioodil – 25. juunil kell 13.55 kuni 15.35 – toimus üle-eestiline katkestus mobiil-ID teenuses.

ID-kaardi tehnilise poole eest vastutav Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on muidugi eelviidatud IIS-probleemist teadlik ning on selle probleemiga pöördunud ka Microsofti poole, aga kahjuks ei ole kiiret lahendust tulnud.

«Uue ID-kaardi kasutuselevõtuga on olnud ka teisi infosüsteeme, kes on IISi murega meie poole pöördunud, aga kahjuks ei ole sellele praegu lahendust pakkuda ning mitmetel puhkudel on teenusepakkuja leidnud alternatiivse lahenduse. RIA poolt jätkame suhtlust Microsoftiga,» räägib RIA esindaja Helen Uldrich.

Uut ID-kaarti toodab Prantsusmaa ettevõte IDEMIA, varem andis neid välja Gemalto.

Kommentaarid (58)
Copy
Tagasi üles