Võõrad täiskasvanud võisid saada ligipääsu lastele mõeldud Facebooki sõnumirakendusele

Laps internetis. Foto on illustreeriv.

FOTO: Danny Gys /

2017. aastal startinud Facebook Messenger Kids rakendus on lastele mõeldud suhtlusplatvorm, kus alla 13-aastased lapsed saavad suhelda ainult kasutajatega, kelle nende vanemad on heaks kiitnud. Nüüd on selgunud, et disainiviga võimaldas mõnes grupivestluses osaleda ka autoriseerimata isikutel, kes võisid olla täiskasvanud. 

Väljaanne The Verge avalikustas teisipäeval, et Facebook on tegelenud rakenduses vaikselt grupivestluste sulgemisega ja teavitanud lapsevanemaid võimalikust turvariskist. Samas pole tehnoloogiahiiglane teinud mitte ühtegi avalikku teadaannet. Facebook tunnistas väljaandele, et nad on saatnud viimastel päevadel laiali tuhandeid hoiatuskirju, sest avastasid mõnest grupivestlusest tehnilise vea. 

Rakendus võimaldab lastel üks ühele formaadis alustada vestlusi ainult kasutajatega, kelle nende vanemad on heaks kiitnud. Grupivestluses on reeglid aga teistsugused. Kes iganes algatab grupivestluse, saab sinna lisada ükskõik millise kasutaja, kes on on tema jaoks autoriseeritud. Need kasutajad ei pruugi olla aga autoriseeritud teistele grupivestluses viibivatele isikutele. Taolise vea tulemusel said tuhanded lapsed suhelda kasutajatega, keda nende vanemad polnud tegelikult heaks kiitnud. 

Kuna rakendus võimaldab lastel suhelda ka vanema autoriseeritud täiskasvanuga (tavaliselt mõni perekonnaliige või sugulane), siis on teoreetiliselt võimalik, et grupivestlustesse võisid pääseda ka autoriseerimata täiskasvanud inimesed. 

Facebook Messenger kids.

FOTO: / AP

Facebook ütles Briti rahvusringhäälingule BBC, et viga parandati kohe pärast selle tuvastamist ja ettevõte pole saanud lapsevanematelt mitte ühtegi kaebust, mis viitaks kahtlasele käitumisele grupivestlustes. Küll aga ei osanud sotsiaalmeediaplatvorm öelda, kui kaua on selline viga juba eksisteerinud.

Facebooki jaoks tuleb taoline prohmakas väga halval ajal, sest USA kaubanduskoda annab sellel nädalal tõenäoliselt lõpliku heakskiidu viie miljardi dollari suurusele trahvile, mis puudutab Cambridge Analytica andmeskandaali. Trahviga võib kaasneda ka kohustusliku privaatsusnõukogu loomine, mis hakkab jälgima sotsiaalmeediaplatvormi andmekäitlemist. 

Tagasi üles