Müügikeelu saanud Rae Kivitehas on nõutu

Ehitusplokkide tugevuse kontrollimine Teede tehnokeskuse laboris

FOTO: Aivar Pau

Riigilt ebakvaliteetsete Magna müürikivide müügikeelu saanud Rae Kivitehas ei mõista, kuidas saab kive kontrollinud tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) nii erinevaid mõõtetulemusi võrreldes nende endi omadega. 

«Antud betoonmüürikivide puhul näitasid TTJA testid, et partii ei vasta meie poolt lubatud survetugevusele, kuigi meie enda labori katsed näitasid vastupidist. Kui meie olime deklareerinud müügikeelu saanud kivide survetugevuseks 18 megapaskalit (MPa), siis TTJA testid said selleks numbriks 15. Meil oleks hea meel, kui TTJA viiks meid kurssi ka enda meetoditega,» ütles Rae Kivitehase juhatuse liige Marko Koidu.

Samas tunnistas Koidu, et järelevaataja tegi Tallinna Tehnikaülikooli kõige kaasaegsema laboriseadmega 2. septembril paralleelkatse, mille tulemus näitas samuti, et selle partii survetugevus oli väiksem kui deklareeritud 18 MPa. Tulemuseks saadi siis 17,7 MPa.  

Rae Kivitehas on kõnealuste kivide survetugevuse deklareerinud juba madalamale tasemele 14 MPa. Kui kivid deklareeritakse madalama survetugevuse väärtusega, ei tohi neid enam kasutata kandvates seintes, vaid teistsugustes konstruktsioonides.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) keelas 6. septembril Rae Kivitehasel betoonmüürikivide müümise kolmeks kuuks. Täpsemalt käib otsus toote «Magna reaplokk 190 hall» kohta ning see keeld kehtib, kuni on tõendatud, et tooted vastavad nõuetele.

TTJA tuvastas lubamatu vea ka seoses Rae müürikividega ka varem, kui kontrollis möödunud aasta 31. oktoobril ja 6. detsembril kahes Ehituse ABC Tallinna kaupluses müügil olnud betoonmüürikivisid. Tegemist oli Rae Kivitehases toodetud Magna Ploki nime kandvate kividega ning toodetud olid need vahemikus 10. augustist kuni 9. septembrini 2018.

Kivid saadeti toona kontrollimisele teede tehnokeskusesse, mis avastas, et kuigi tootja oli deklareerinud kivide keskmiseks netosurvetugevuseks 18 N/mm2, oli tegelikuks näitajaks 53 protsenti väiksem ehk 9,6 N/mm2.

Tänaseks on TTJA-l teada ka hooned, kus on neid betoonmüürikive kasutatud. Hoonete ehitajaid on sellest teavitatud ning Rae Kivitehasel on õnnestunud tagasi kutsuda 98% neist kividest.

Rae Kivitehas on asutatud 2006. aastal ning ta on ainus tootja Eestis, kellele kuulub ka liivakarjäär – Sõreste karjäär. Ettevõtte tehased asuvad Tallinnas Suur-Sõjamäel ja Põlvamaal Sõreste külas. Rae Kivitehase käive oli 2018. aastal 3,6 miljonit eurot.

Tagasi üles