Eestis tekkis sel aastal üle 600 päikeseenergia tootja

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
Päikesepaneelid
Päikesepaneelid Foto: Elektrilevi

Elektrilevi andmeil on ainuüksi sel aastal tekkinud juurde sadu ja sadu väikesi päikesejaamasid, mis oma elektrit võrku müüvad.

Kui näiteks eelmisel aastal lisandus Elektrilevi võrku üle 500 päikeseenergia tootja, siis sel aastal on liitunud juba üle 600 tootja. Seejuures eriti palju on lisandunud just mikrotootjaid ehk kuni 15 kW võimsusega jaamu, mida tihtipeale kasutatakse kodumajapidamistes.

Elektrilevi elektritootjate ja tarbijate liitumisprotsessi juhi Kaija Haabeli sõnul on päikeseenergia abil koduseks tarbimiseks vajaliku elektri tootmine Eestis suhteliselt uus nähtus. Mikrotootjana liitumist hakkas Elektrilevi võimaldama aastal 2012.

Isegi väikese kodumajapidamise tarbeks mõeldud ja võrguga paralleeltöös toimiva päikesejaama ühendamine võrku on nii vajalik kui ka mõistlik.

«Elektrivõrguga paralleeltöös toimiva jaama puhul on elektritootjana liitumine vajalik ohutuse tagamiseks liitumispunktis, mis liitumisel vastavalt ümber ehitatakse. Ka majanduslikult on võrguga liitumine otstarbekas, sest üldjuhul on päikesepaneelide tootlikkus päikesepaistelisel ajal väga kõrge ja tihtipeale ei suuda majapidamine kogu seda energiat korraga ära tarbida. Kui aga päikesejaam on Elektrilevi võrku ühendatud, on majapidamisel võimalik ülejäävat elektrit võrku müüa,» ütles Haabel.

Tema sõnul on võimalik majapidamistel sel moel oma igakuist elektriarvet vähendada või suvisel päikesepaistelisel ajal ka tulu teenida.

Märksõnad

Tagasi üles