Eesti turul startis kolm uut spordikella – milline valida?

Kolm nutikella

FOTO: Aivar Pau

Nagu tellitult on pea üheaegselt Eesti turule jõudmas lausa kolme tehnoloogiaettevõtte uusimad spordikellad – panime nad kõik randme ümber ja proovisime leida parima.

Värsked tulijad on esiteks Samsung oma uusima spordikellaga Galaxy Active 2, teiseks Huawei uusim nutikas spordikell Watch GT 2 ning kolmandaks Garmin ja tema suurtegija Fenix 6 Pro Solar.

DISAIN

Kui vaadata nende kellade üldist välimust, siis Garmin on robustne roomik, Samsung särab oma minimalistliku tagasihoidlikkusega ja Huawei suur displei esindab elegantset intelligentsi. See kõik on maitse asi ja igaüks peab ise otsustama, kus ja milleks ta enim oma kella kasutama hakkab.

Kui võrrelda ekraanide suurusi, siis ei olegi erinevus konkreetselt minu testimisel olnud mudelitel väga suur. Samsungi konkreetsel eksemplaril 1,2 tolli (on ka 1,4 versioon), Huaweil 1,39 tolli (on ka 1,2-tolline) ja Garminil 1,4 tolli.  

Samsungil ja Huaweil on seejuures ekraan värviline, erk ja väga hea kontrastiga – mis pole sportimise ajal sugugi vähetähtis näitaja. Lisaks on neil erksus kas automaatselt kohanduv või seadete alt reguleeritav. Garmini ekraan on seejuures tuhm ja tume ning vaid eraldi nupust sisselülitatav valgustus lisab sellele veidigi elu. Võitjad on Samsung ja Huawei.

Oluline: Garmini see nutikell EI OLE puutetundliku ekraaniga. Poleks osanud arvatagi, et veel sellise ekraaniga nutikellasid tehakse. Aga asi võib olla selles, et see ekraan on ühtlasi ka päikesepatarei ja liiga palju ei saa ühte seadmesse ka kokku panna.

Mis puutub juhtnuppudesse, siis nii Samsungil kui ka Huaweil on kaks juhtnuppu kella paremas servas – Samsungil sisuliselt nähtamatud ja kellaraamiga kokku sulanduvad, Huaweil uhkelt välja ulatuvad – mõlemal avab üks nupp treeningute valiku ja teine viib tagasi avalehele.

Garminil on nuppe koguni viis: üks valguse sisselülitamiseks, üks menüüs üles- ja teine allaliikumiseks, midagi veel spordiala valimiseks ja midagi tagasiliikumiseks – kohutav segapuder, millest ma lõpuks ei viitsinudki enam aru saada ja loobusin, püha viha täis. Võitjad on Samsung ja Huawei, spordiinimestel kindlalt Samsung.

Kui rääkida kellade massist, siis Huawei roostevabast terasest raamiga kell kaalub ilma rihmata 41 grammi, Samsungi kella alumiiniumist versioon kõigest 26 grammi (roostevabast terasest mudel 42 grammi) ning Garmini kell koguni 82 grammi. Võitja on kindlalt Samsung.

Kellade paksus räägib samuti selget keelt: Garmin 14,9 mm, Samsung 10,9 mm ja Huawei 10,7 mm. Võitja on Huawei.

Rihmavalikus on kõigil kolmel kellal nii nahk kui ka silikoon ja Garminil veel metall või riie. Võitja on Garmin.

Kokkuvõttes tuleb tõdeda, et kui kokku panna disain, suurus, nuppude hulk ja mass, siis on Samsungi ja Huawei kellad Garminist peajagu üle. Kui inimene peaks tegelema aktiivselt ujumisega, siis oleks peaaegu peidetud nuppude tõttu kindel valikusoovitus Samsung. Kui vaja ka teatris käia, siis nahkrihmaga Huawei versioon on soliidseim. 

Garmini robustne korpus jätab pigem mulje, et sellega võiks kõrbematkale või -lahingusse minna, stiili poolest - miks mitte ka Valli baari ees kellelegi molli anda.

VÕIMALUSTEROHKUS

Spordikellade puhul on disaini kõrval kahtlematult suurim sisuline väärtus selles, kui palju ja kui hästi erinevaid spordialasid saab sellega edukalt mõõta. Kuna pole lootustki, et üks kellatootja kõigi alade mõõtmiseks piisavalt hea tarkvara suudab kokku kirjutada, siis on omakorda oluline kasutatava alustarkvara valik. Ehk siis: kas alusplatvorm on avatud, et sellele saaksid äppe teha ka teised tarkvaratootjad.

Mis seal ikka, võtame kellade menüüd ette.

Garmin Fenix 6X Solar

Lugesin esimese hooga kokku 26 erinevat spordiala. Tähelepanu äratas, et jooksude, matkamiste, rattasõitude ja ujumiste kõrval olid esindatud ka suusatamise eri liigid, lumelaud, kajakisõit, golf ja jooga. Mobiiliäpist leidsin kohe ka terviseäpi Strava lisamise võimaluse, kuid kuna kella enda menüüde liikumine osutus ületamatult vaevaliseks ja keeruliseks, siis ei leidnud seda kellast üles.

Südametegevuse andur, kompass, baromeeter, GPS, kaardirakendus ja muu vajalik on olemas. Lisaks on võimalik seadistada kellaga poodide maksmise võimalus Garmin Pay (Eestis toetab seda teenust Swedbank), kuid paraku on Garmini mobiiliäpp juba mitu kuud katki ja ei lase kella siduda mitte ühegi pangakaardiga.

Küll aga on olemas eraldi mobiilirakendus nimega Connect IQ, kust saab enda telefoni laadida kümneid ja kümneid erinevaid rakendusi, ekraanivälimusi ja muid vidinaid. Isegi ekspeditsiooniäpp on olemas. Selle artikli kirjutamise ajal oli kellas vaba ruumi veel 15,6 GB, ehk kokku saab telefoni lisada veel 27 rakendust.

Sensorite vaikus on seejuures GPS, Glonass, Halileo, Garmin Elevate wrist, südamelöögiandur, baromeeter, kompass, güroskoop, termomeeter, kiirendusmõõtur. Lisaks suur kogus erinevaid võimalus eriliselt just suusatrennide mõõtmiseks. 

Samsung Galaxy Active 2

Põhiline terviseäpp selles on muidugi Samsung Health ning ainuüksi selles on kohe olemas 37 erineva spordiala mõõtmise võimalust. Kuna kell on populaarsel Tizen 4.0 platvormil, siis saab ka sellesse lisada Galaxy Connect ja Galaxy Store tohutul hulgal erinevaid kaardi- ja spordirakendusi. Alates Endomondost ja lõpetades äpiga «Leia mu auto». Raudselt suurima lisaäppide valimiga spordikell.

Kellas on selleks kokku ka lausa 4 GB salvestusmälu.

Huawei Watch GT 2

Huawei kelladel pole spordimõõtmise võimaluste osas lood aga kaugeltki head. Asi selles, et Huawei kasutab oma kellades välisarendajatele kinnist operatsioonisüsteemi LiteOS ning seega on kõik, mis selles kellas on, ka Huawei enda arendatud.

Tõsi, kõik peamine on esindatud: jooks, ujumine, rattasõit, matkamine, sõudeergomeeter ja steppergi. Loomulikult ka südametöö ja une- ning stressianalüüs, baromeeter ja GPS ning nii mõndagi veel. Aga jah, liiga suur valik see kõik just pole.

Huawei kellal on sees kiirendusandur, güroskoop, geomagnetiline andur, optiline pulsiandur, valguskeskkonna andur, õhurõhuandur ja mahtuvusandur.

Minu sügavalt isikliku hinnangu kohaselt on kõige nutikama ja avardamise võimalust sisaldavama sisuga kell selles kolmikus kahtlematult Samsungi kell.

Mis saab, kui keegi helistab - Garmin, Huawei, Samsung

FOTO: Aivar Pau

Olgu märgitud, et kõigi kolme kellaga saab üle bluetoothi kõnesid vastu võtta ja ka rääkida – kõlarid ja mikrofonid on kõigil olemas. Lisaks on Samsungi kellast olemas ka 4G-versioon, millele saab sisestada eSIMi ja mobiiltelefonist sõltumatult kõnesid pidada ja pidevalt üle mobiilse interneti internetiühenduses olla.

LAADIMINE ja AKU

Me kõik vihkame kõikvõimalikke eri standarditega juhtmeid, pistikuid ja laadijaid. Õnneks on kogu mobiilimaailm minemas selgelt üle kas USB-C tüüpi laadijatele või juhtmevabale laadimisele. Kõik, kes arendavad välja mingeid oma porte, on minu jaoks tagurlikud.

Kõnealuse kolme nutikella puhul on akude laadimise edetabelit kokku panna väga lihtne. Garmin on selge luuser ja Samsung särav täht.

Asi nimelt selles, et Garmini puhul tuleb kaasas tassida mingit täiesti ainuomast laadimisjuhet, mis sobib vaid selle tootja kellale. Huawei on karpi pistnud erilise laadimisaluse, mis on samuti kasutatav vaid selle tootja kellaga, aga vähemalt liidetav USB-C tüüpi kaabliga ja mingit erilist juhet pole vaja kaasas tassida. Samsungi kell on aga juhtmevaba laadimisega – laadi seda mis iganes juhtmevaba laadimise seadmega, kasvõi Huawei uuemate nutikellade Power Share funktsionaalsuse abil.  

Mis puutub akude vastupidavust, siis selles on parim Huawei järgib Garmin, mida laeb mingil määral ka päikesepatarei funktsionaalsusega ekraan, ning kõige sagedamini vajab laadimist Samsung.

Samsungi aku on 247 mAh ning vastu peab see ligi kaks ööpäeva. Huawei ja Garmini aku mahutavust pole teada, kuid GPSi sees (aga mitte aktiveeritud) hoides peaks Garmini oma vastu pidama 120 tundi ning Huaweil 336 tundi. Seega vastupidavuse põruja on Samsung ja võitja Huawei.

Kõik kolm kella on muidugi veekindlad ja kõik on üle bluetoothi ühendatavad mobiiliga.

Mis puutub hindadesse, siis Samsungi kella 44-millimeetrine versioon maksab 319 eurot, Huawei 46-millimeetrine versioon alates oktoobri lõpust 249 eurot ja Garmini 47-millimeetrine versioon Eestis hetkel 999 eurot.

Võttes arvesse kõiki tehnilisi ja tarkvaralisi omadusi, spordile keskendunud disaini ning hinda – on selle lühiülevaate selge võitja Samsung. Kui lisaks sportimisele on plaanis sama kella kanda ka soliidsema ülikonnaga, siis on parim lahendus kindlalt Huawei. Garmini selle kella sihtrühm on nähtavasti väga kitsas fännklubi.

Nutikellad on saamas suurte tehnoloogiatootjate kogu toodanguperekonna ökosüsteemi liikmeks ja nii ei ole ka imestada, et just neilt sünnivad parimad spordikellad ja -võrud. 

Tagasi üles
Back