R, 9.12.2022

Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte

Aivar Pau
, ajakirjanik
Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Rotid närisid kuskil Harku ja Suurupi vahel kõige tavalisema fiiberoptilise andmesidekaabli mitmest kohast haljaks.
Rotid närisid kuskil Harku ja Suurupi vahel kõige tavalisema fiiberoptilise andmesidekaabli mitmest kohast haljaks. Foto: ria

Eesti on loonud oma elanikele edumeelsed e-riigi teenused ja näitab nende tasemega kukalt kogu maailmale, kuid sel kuul sai ilmseks, kui kergelt võib neid haavata vana hea loodus. E-riigi kokkukukutamiseks piisas paarist toiduotsingul rotist ja keskmisest tugevamalt puhunud tuulest.

Mis õigupoolest kolmapäeval juhtus? Juhtus see, et küberturvalisuse üksus CERT oli eelmisel päeval kella 20 ajal märganud riigi andmesideühendustes müstilisi katkestusi. Nii hakati 20. novembri hommikul kell 8 otsima kohta, kus võib viga olla: valguskaabli otstest lasti valgus sisse ja mõõdeti, kui kaugele see välja jõuab. Selgus, et Harku-Suurupi liinil mitte eriti kaugele.

«Kella kolmeks oli selge, millises sidekaevus olid närilised kaablit rikkunud,» kirjeldas riigi infosüsteemi ameti (RIA) riigivõrgu osakonna juht Kaido Plovits. «Otsisime võimalusi, kuidas olukord lahendada. Otsustasime, et hilisema suurema kahju vältimiseks on mõistlik kaabel kohe parandada. Kella 17 ajal alustasime kaabli parandamist ja saime suures osas valmis kella 21.30 paiku.»

Plaaniti öötööd

Ametniku sõnul oli just tema see, kes langetas otsuse alustada kaabli parandamist just sel ajal, kui inimesed vajavad kõige enam selliseid teenuseid, nagu digiretsepti vastu ravimite lunastamine.

«Jah, see oli minu otsustamise koht. Kaabli rikutus oli tõesti juba päris laiaulatuslik. Väga keeruline oleks olnud prognoosida, kas teenus oleks läinud maha tunni või kahe pärast. Tahtsin alustada remonti vastu ööd, et jõuaksime öö jooksul võimalikult palju ära teha ja hommikuks oleksid teenused taas töökorras,» märkis Plovits.

Katkine kaabel ühendas kahte tähtsat andmekeskust ning hetkeline katkestus oli kogu sidevõrgus. Edasi jäid püsti need teenused, millele oli arendatud võimekus kolida katkestuse puhul automaatselt ja silmapilk ümber teisele magistraalvõrgule.

Katkesid aga teenused, mis seda praegu veel automaatselt ei tee: eesti.ee portaal, haigekassa digiretseptide väljastamine, RIA sisemine võrguliiklus ning Eesti Loto teenused. Osa neist õnnestus ümber suunata käsitsi.

Kõige pikem andmesidekatkestus oli Harku valla koolides, lasteaedades ja vallavalitsuse hoonetes ning nende andmeside taastus alles ööl vastu neljapäeva kella poole ühe ajal.

Rotile hambu jäänud kaabel on telekomides laialt kasutatud kõige tavalisem fiiberoptiline andmesidekaabel. Plovitsa sõnul selgus, et närilised olid seda rikkunud mitmest kohast ja parandamiseks tuli välja vahetada kümneid meetreid kaablit.

«Kui oleksime parandamisega oodanud, siis võinuks andmeside peatuda suvalise hetkel ning tuua kaasa suurema kahju. Kindlasti vaatame üle, kuidas operatiivsemalt oma partnereid ja kliente erakorralisest hooldusest teavitada,» sõnas Plovits. Ta märkis, et paranduse otsene kulu oli 5000 eurot.

Aasta pärast tugevam

Mis saab edasi? Kuidas välistada, et juhtunu ei korduks? Selgub, et hirmu peame tundma veel aasta.

«Praegu hangime Euroopa Liidu struktuurifondi toetusel viimaseid seadmeid. Aasta pärast oleme paigaldanud kõigisse riigi sõlmpunktidesse ja andmekeskustesse ligi 75 000 eurot maksvad seadmed, mis kolivad teenused automaatselt ümber,» märkis Plovits. Selliseid seadmeid on vaja kümmekond ning koos tööga läheb kogu asi maksma miljon eurot, et iga teenus saaks vajadusel liikuda teist magistraali pidi.

Seega ei pruugi rottide eest meie e-teenused olla kaitstud küll ka tulevikus, ent kui kaabel näritakse läbi, ei katke e-teenused enam, vaid liiguvad automaatselt üle teisele kanalile. Enamasti on andmesidekaabel vähemalt 70 sentimeetri sügavusele kaevatud kaitsetorus, seega on see haavatav sidekaevus ja -konteineris.

RIA tahab nüüd hoolt kanda ka selle eest, et kaablikaevud oleksid tihedamalt suletud: kaabel ise ei maitse rottidele kindlasti nii hästi kui klassikaline ratatouille, ent paar korda aastas tuleb ikka ette, et hambad lüüakse ka sellesse.

Nagu näitas oktoobritorm, on riigivõrgule närilistest palju suurem risk aga tuul ja sellest tingitud elektrikatkestused. Nimelt peab riigiasutusi ühendav andmesidevõrk elektrikatkestusele vastu vaid ühe ööpäeva. Riigivõrgul on 1400 füüsilist paika, kus on seadmed, mis pakuvad internetti. Vaid mõnes neis sõlmpunktidest on kasutusel ka generaatorid ja akud.

Oktoobri lõpu tormis jäid sideta Lõuna-Eesti riigi- ja kohalikud asutused. Piiriületus oli mitu tundi häiritud Luhamaa piiripunktis, andmeside kadus Lõuna-Eesti haiglas ning mitmes Võru- ja Põlvamaa koolis ja kohalikus omavalitsuses.

Looduse vastu ei saa

IT-minister Kaimar Karu
IT-minister Kaimar Karu Foto: Erik Tikan

Tekkinud olukord on küll lubamatu, kuid looduse vastu ei saa ja selliste juhtumite eest pole ka riigivõrk kahjuks täielikult kaitstud. Kindlasti aga peaksime parandama selliste olukordadega toimetulekut, st looma järjest rohkem paralleelseid andmesideühendusi, et teenuste katkestust ära hoida.

RIA teeb praegu selleks tööd ja suurem osa teenustest kolib juba praegu probleemide korral automaatselt ümber teisele kanalile, häiritud olid vaid need teenused, mis seda automaatselt veel ei tee. Püüame koostöös RIAga leida raha ja teha veel viimased investeeringud, et paigaldada vajalikud seadmed ka nendesse sõlmpunktidesse, kus need praegu puudu on.

Sidekatkestus

  • Riigiportaali eesti.ee ning RIA teenused olid häiritud kolmapäeval kella 17.10–19.20.
  • Digiregistratuur ja digiretseptide väljastamine olid häiritud kolmapäeval kella 17.10–19.30.
  • Eesti Loto veebileht ei töötanud kolmapäeval hooti.
Märksõnad
Tagasi üles