Huawei hoiatab: Euroopa võib olla USA kaubandussõja järgmine ohver

Mika Lauhde

FOTO: Huawei

Huawei asepresidendi Mika Lauhde sõnul peaks USA-Hiina kaubandustüli olema hoiatav õppetund Euroopale, mida hetkel vaevab pea täielik sõltuvus USA monopoolsetest tehnoloogiaettevõtetest.

Olukorras, kus valdav osa Euroopas kasutatavatest nutiseadmetest töötab Google’i või Apple’i operatsioonisüsteemidel, kaasnevad reaalsed riskid. Sarnased riskid, mis tänaseks realiseerunud Huawei jaoks, võivad Lauhde sõnul tulevikus osutuda ohuks Euroopa digitaalsele suveräänsusele ja siinsetele ettevõtetele.

Mika Lauhde hinnangul sai käimasolevast USA-Hiina kaubandussõjast pretsedent, mil ühendriigid kasutasid esmakordselt oma tehnoloogiahiide Google’it ja Apple’it relvadena konkreetse riigi ja sealt pärit tehnoloogiaettevõtte vastu.

«Näiteks tänaseks on USA poolt Huawei vastu rakendatud meetmed kahjustanud lisaks Huaweile ka tarbijaid ning allhankijaid terves maailmas, sealhulgas Euroopas,» sõnas Lauhde.

Lauhde  sõnul oli igati ootuspärane, et USA-Hiina kaubanduskonflikt elavdab Euroopas diskussiooni digitaalsest suveräänsusest ja küberturvalisusest, kuid praegu jääb pigem arusaamatuks, mis suunas on see diskussioon liikumas.

«Selle asemel, et analüüsida Euroopa vastupanuvõimet selliste jõuvõtete suhtes, kalduvad paljud poliitikud ja struktuurid eri riikides hoopis õigustama vabakaubandust halvavaid ning terveid turge destabiliseerivaid monopoolseid jõuvõtteid,» ütles Lauhde, lisades, et Euroopa küberturvalisuse, andmehalduse ning digitaalsete ökosüsteemide liigne sõltuvus USA monopolidest ja kapriisidest on tänaseks selge julgeolekurisk.

USA sanktsioonid on juba tabanud Euroopat eesotsas Saksa autotööstusega ning nüüd kaalub Washington ulatuslikke sanktsioone ka Prantsusmaa vastu. Seega ei saagi Lauhde sõnul välistada USA-poolset lööki Euroopa kiiresti arenevale tehnoloogiasektorile.

«Kui antud juhul langes USA-Hiina kaubandussõja lõksu Hiina eraettevõte Huawei, siis kas saame täielikult välistada, et samamoodi ei võiks juhtuda mõne Euroopa ettevõttega?» küsib Lauhde viidates Trumpi kasvavatele erimeelsustele Euroopa liidritega.

Lauhde sõnul peaksid nii Euroopa laiemalt, aga kindlasti ka Eesti mõistma, millist ohtu kujutab endast totaalne sõltuvus ühe riigi päritoluga pakkujatest kriitilise tähtsusega teenustes.

«Näiteks energeetika osas tehakse pingutusi, et saavutada sõltumatus Venemaast – IKT infrastruktuurid ja küberruum on tänapäeval riigi ja ühiskonna toimimise seisukohast vähemalt sama olulised kui energia. Kas oleks näiteks mõeldav, et sõltuksime oma energeetikas täielikult Gazpromist ja Novatekist? Ilmselgelt mitte, sest täielik sõltuvus kahest sama päritoluriigiga tarnijast on tõsine oht. Nagu energeetikas, nii ka tehnoloogias,» rõhutas Lauhde.

Tagasi üles
Back