Uude kümnendisse väänduva mobiili, kvantarvutite ja unise tiigriga

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
Google’i ja selle emafirma Alphabeti tegevjuht Sundar Pichai poseerib koos kvantarvutiga tänavu oktoobris firma Santa Barbara laboris.
Google’i ja selle emafirma Alphabeti tegevjuht Sundar Pichai poseerib koos kvantarvutiga tänavu oktoobris firma Santa Barbara laboris. Foto: HO/AFP

Mööduv, 2019. aasta oli paljudes elutahkudes pöörane ja üsna mitmes mõttes kujunes see nii ka tehnoloogiavaldkonnas. Sündisid inimmõistusele müstilisi arvutusvõimeid omavad kvant­arvutid, mobiilimaailma raputasid väänduvad ekraanid ja sõda Hiina toodete vastu, Eesti kontekstis on märgilise tähtsusega aga vast e-teenuste hoogustuv eksport ja eestlaste uue identifitseerimisvahendi riiklik tunnustamine.

«Lõppeva aasta üks tähtsam innovatsioonisündmus oli Eesti elanikele kindlasti see, et septembris hindas Eesti riik Smart-ID identifitseerimisskeemi tasemega «kõrge». See tähendab, et Smart-ID hinnang on samaväärne ID-kaardi ja Mobiil-ID tasemega ning tänu sellele on võimalik nüüd riigisektoris võtta teenus laialdasemalt kasutusele,» sõnas uue toote loonud ettevõtte SK ID Solutions juht Kalev Pihl.

Tähtis on see uuendus rahvale eelkõige seetõttu, et enda internetis tuvastamiseks pole vaja enam käia mobiilioperaatori juures spetsiaalseid kuutasulisi SIM-kaarte hankimas ning uus teenus ei põhine mitte samuti tasulistel SMSidel, vaid lihtsalt interneti olemasolul. Rääkimata sellest, et füüsilist ID-kaarti pole end e-teenustele tutvustamiseks tõesti enam vaja. Lisaks on Smart-ID teenusena palju kergemini eksporditav kui SIM-kaardi-põhine Mobiil-ID.

Tagasi üles