E, 4.07.2022

Tartu Ülikool hakkab isejuhtivaid autosid Eestisse sobitama

Aivar Pau
, toimetaja
Tartu Ülikool hakkab isejuhtivaid autosid Eestisse sobitama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Foto: Henry Narits
  • Archimedes andis Boltile projekt tarvis 720 600 eurot

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut asub kohandama isejuhtivate autode jaoks mõeldud tarkvara ja kaarte Eesti olude jaoks.

«Muuhulgas hakkame uurima võimalusi, kuidas automaatselt koostada isejuhtimiseks vajalikke masinloetavaid täppiskaarte, tagada kasutajaohutus ja süsteemide turvalisus ning täiustada inimese ja sõiduki vahelise suhtluse viise,» ütles ülikooli arvutiteaduse instituudi ettevõtluskoostöö juht ja labori projektijuht Anne Jääger.

Tema sõnul ei ole ülikooli eesmärk oma isejuhtiva auto väljatöötamine vaid eksperimentaalne teadus-arendustegevus vabavaraliste tehnoloogiate ja kaardirakenduste abil.

«Soovime analüüsida, kuidas sobivad maailmas välja töötatud tehnoloogilised lahendused isejuhtivate autode peal kasutamiseks Eestis, ja nende põhjal uut tehnoloogiat edasi arendada,» selgitas Jääger.

Projektiga lööb kampa sõiduvahendaja Bolt, kes sai ülikooliga koostöö tegemiseks toetusraha sihtasutuselt Archimedes. Saadud toetuse summaks on 720 600 eurot. Rakendusuuringud kestavad 2019. aasta maist 2021. aasta augustini.

Testsõidukiks valitud masinal on peal laserlokaator, kaamera, radar ja navigatsioonisüsteem, mis aitavad autol tulevikus iseseisvalt sõita. Praegu suudab sõiduk iseseisvalt läbida ettemääratud marsruudi ja seda juhitakse tarkvara kaudu.

Järgmine samm on jõuda pärast tehnoloogia arendamist katsesõitudega liiklusse.

Märksõnad
Tagasi üles