«Punane sekund» osa 20: kuidas maanteel ohutult jalgrattaga sõita

Kanal 2 saatesarja «Punane sekund» 20. osas uuritakse lähemalt jalgrattaga maanteel sõitmise ohutust.

Eestis on rohkelt jalgrattamatkajaid, kes pidevalt sõitmas käivad. Turvalisem oleks sõita kergliiklusteel, kuid igal pool seda võimalust ei ole. Uurime, kuidas maanteel ohutult sõita.

Traagiline õnnetus 9-aastase jalgratturiga tuletab meelde, et laste käitumine on tihti ettearvamatu ja autojuhid peavad seda teadvustama. Lapsed peavad aga kindlasti läbima jalgratturi koolituse. Kas saatejuht Madis Kimmel läbib õpperaja edukalt?

Lapsed tohivad rattaga maanteel sõita alates kaheksandast eluaastast, aga seda ainult vanemate juuresolekul. Iseseisvalt tohivad alla 10-aastased lapsed sõita õuealal ja kergliiklusteedel. 10-15-aastased tohivad maanteedel iseseisvalt sõita, aga vaid jalgratturi juhiloa olemasolul.

OÜ Autosõit koolitaja Riho Tereping rääkis saates, et lapsed võivad rattaloa eksameid teha koolis, autokoolis või maanteeametis, aga õpetada võivad ka lapsevanemad ise, kui nad arvavad, et oskavad.

Muu hulgas tuleb tähelepanu pöörata sellele, et enne manöövreid käega õiged suunamärguandeid tehakse, et kiiver oleks peas ja ratas varustatud esi- ja taga- ja kodarahelkuritega ja et seisvatest autodest möödutakse ohutust (ukse laius) kaugusest.

«Liiklusreeglid, ohutus, ennetamine – need on kõige suurema tähtsusega,» ütles Tereping.

Oluline on lastele selgitada ka seda, et isegi kui neil on õigus sõita sõiduteel, tuleb alati valida ohutum tee. Nagu ka seeda, et tee ületamiseks tuleks rattalt maha tulla ja teha seda jalgratast käekõrval lükates.

Eestis on üle 800 kilomeetri jalgrattateid ja neid ehitatakse pidevalt juurde. Neil pole juhtunud mitte ühtegi tõsiste vigastustega lõppenud kokkupõrget.

Kuidas liigelda ohutult aga maanteel?

On mõned raudreeglid:

  • Ohutu pikivahe on kolm rattapikkust
  • Jalgrattur on juht ja ka temal on keelatud sõidu ajal telefoni ja nutiseadmete kasutamine. Ka kõrvaklappide kasutamine on ohtlik!
  • Sõita tuleb võimalikult tee paremas servas

Saate on Kanal 2 eetris kolmapäeva õhtuti kell 20 ning on nii otse- kui järelvaadatav selle artikli vaates. 

Tagasi üles
Back