Kanada kohtunik lubab jätkata Huawei juhi väljasaatmise juhtumiga

BNS
Copy
Hiina suurettevõtte Huawei finantsjuht Meng Wanzhou
Hiina suurettevõtte Huawei finantsjuht Meng Wanzhou Foto: JONATHAN HAYWARD/AP/Scanpix

Hiina suurettevõtte Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou kaitsemeeskonda tabas kolmapäeval tagasilöök, kui Kanada kohtunik otsustas, et naise USAle väljaandmise juhtumiga võib edasi liikuda.

Otsuse kohaselt – mis ühtlasi purustab lootuse parandada lähiajal Kanada-Hiina suhteid – jätkub kohtuasi Mengi vastu pangapettuse süüdistuste punktides siiski Kanadas. Tegemist on olulise etapiga kogu väljaandmise juhtumis.

Kanada suhted oma suuruselt teise kaubanduspartneriga on pinevad alates 2018. aasta detsembrist, mil Vancouveris peeti USA nõudel kinni Huawei juht Meng Wanzhou.

Ühendriigid süüdistavad Mengi pettuses ja Iraani sanktsioonide rikkumises.

Huawei asutaja tütre vahistamine 2018. aasta lõpus Kanadas USA vahistamismääruse alusel tuli Pekingile šokina ja viis diplomaatilise tülini Kanada ja Hiina vahel.

Huawei esindab Hiina tehnoloogiaambitsioone ja firma on juba aastaid olnud Ühendriikide julgeolekumurede keskmes. Peking näeb Mengi vahistamist katsena Hiina tõusu takistada.

Hiina väitel rikuvad nii USA kui Kanada Mengi õigusi ja nõuab naise vabastamist.

Washington süüdistab Huaweid Hongkongi varifirma kasutamises kaupade müümiseks Iraanile, hiilides seeläbi mööda Ühendriikide sanktsioonidest. Mengi süüdistatakse HSBC panga petmises seoses firma äriga Iraanis.

Meng on kautsjoni vastu vabastatud ning elab Vancouveris talle kuuluvas mõisas. Tema advokaatide sõnul osutavad USA presidendi Donald Trumpi kommentaarid sellele, et tema vastane kaasus on poliitiliselt ajendatud.

Väljaandmisprotsessi esimeses faasis keskendutakse sellele, kas Mengi väidetavad kuriteod on kuriteod nii Ühendriikides kui Kanadas. Advokaatide sõnul on Mengi juhtumi tuum USA Iraani sanktsioonid, mitte pettus. Kanada pole Iraanile sanktsioone kehtestanud.

Juunis peaks algama teine faas, kus kaalutakse süüdistust, et Kanada piirivalve, ratsapolitsei ja USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) rikkusid tõendeid kogudes Mengi õiguseid.

Juhtumi lahendamine võib apellatsioonide korral võtta aastaid. Kanada kohtunikud kiidavad tavaliselt heaks kõik taotlused anda kahtlusaluseid USAle välja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles