Tehnikaülikooli isesõitva autoga saab sõita ka kodunt lahkumata

tehnika.postimees.ee
Copy
Iseauto
Iseauto Foto: Sander Ilvest / Postimees

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) linnakus Mustamäel alustab teisipäevast regulaarsõite juhita auto ehk iseAuto. 

Ülikooli teadlaste ja tudengite loodud sõiduk liigub poolekilomeetrisel marsruudil Akadeemia tee 5 maja ning IT Kolledži vahel. Regulaarliini avamisega tähistatakse Euroopa tippülikoolide konsortsiumi EuroTeQi algust. 

Uudse lahendusena saab iseAutoga sõita ka kodust lahkumata, kasutades virtuaalreaalsuse prille. IseAuto hakkab TTÜ linnakus sõitma esmaspäevast neljapäevani kell 12–13. 

Robootikateadlase ja iseAuto projektijuhi Raivo Selli kinnitusel on regulaarsõitude käivitamise peamine eesmärk teadustöö ja iseAuto arendus, mida saab aga edukalt ühildada ka reisijateveo ja teadustulemuste populariseerimisega. 

Arendustöö siiski jätkub katsete ja eksperimentidega. Näiteks uuritakse, kuidas toimub tulevikus koostöö nutikate liiklusmärkide ja valgusfooridega, kuidas toimib turvaline kaugjuhtimine kasutades 5G tehnoloogiat ja koostöö teiste sõidukitega, näiteks e-tõuksidega. Teadlaste eesmärk on asendada praegu iseAutoga kaasa sõitev turvaoperaator teleopereerimisega üle 5G võrgu.

«Iseautode ohutuses on tulevikus järjest olulisem küberturvalisus – vaja on kaitsta sõidukit ja selle reisijaid näiteks kuritegelike ülevõtmiskatsete ja teiste häkkimisviiside eest,» ütles Sell tulevikku vaadates. Selleks käivitus äsja suuremahuline Horisondi projekt CityScape, kus pööratakse tähelepanu just küberturvalisusele tuleviku ühistranspordis, projekti olulised partnerid on Itaalia Kaspersky ja Airbus, Eestist Tallinna linn ning Riigi Infosüsteemi Amet.

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektori Hendrik Volli sõnul saavad ülikooli tudengid EuroTeQi superülikoolis õppima paljuski projektiõppes. «See on võrreldav iseAuto sünniga – lennukast ideest sai erinevate erialade üliõpilaste ja teadlaste koostöös sel nädalal regulaarliini alustav autonoomne sõiduk,» märkis ta.

EuroTeQis saavad TTÜ tudengid tulevikus võtta näiteks Müncheni tehnikaülikoolist neid aineid, mida õpetatakse tulevastele autotööstusinseneridele, ning saksa tudengid saavad valida TTÜ IT-ainetest endale sobivaimad. Seda ka e-õppes.

EuroTeQ on Euroopa tipp-tehnikaülikoolide koostööna loodud supertehnikaülikooli projekt, et ühiselt tippinsenere koolitades anda Euroopa Liidu majandusse senisest veel jõulisem panus.

EuroTeQis teevad koostööd tehnikaülikoolide koorekihti kuuluvad Müncheni, Taani, Eindhoveni ja Tšehhi tehnikaülikoolid ning Ecole Polytechnique Prantsusmaal. Partneritena löövad kaasa ka Technion Iisraelist ning EPFL Šveitsist. Partneriteks on ka sellised ettevõtlushiiud nagu Siemens, Total, BMW ja DAF ning Eestist Telia, Transferwise, Eesti Energia, RIA ja ITL.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles