R, 9.12.2022

Taavi Kotka Ratase viimasest valitsusest: Eesti on olnud nagu tige pettunud mutukas

Toomas Randlo
, reporter
Taavi Kotka Ratase viimasest valitsusest: Eesti on olnud nagu tige pettunud mutukas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Taavi Kotka
Taavi Kotka Foto: Tairo Lutter / Postimees

Ettevõtja Taavi Kotka ütles peaminister Jüri Ratase tagasiastumist kommenteerides, et viimase kahe aasta jooksul on Eesti areng pidurdunud ning Läti ja Leedu on järele jõudnud.

«Kui muidu oli suur vahe selles osas, et Eesti oli mõtlemiselt, majandusarengult, innovaatilisuselt teistest mäekõrguselt ees, siis selle vahe tegid Läti ja Leedu kahe aastaga tagasi,» rääkis ta.

Kotka on töötanud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side- ja riigi infosüsteemide asekantslerina, tarkvaraarendusettevõtte Webmedia ehk nüüdse Nortali juhatuse esimehena ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu presidendina.

Tema sõnul mõjusid halvasti ministrite vastuolulised sõnavõtud teiste riikide kohta. «Väide, et need olid ainult ühe või teise ministri sõnad, ei loe. Me olime väike tige pettunud mutukas, kes oli kaks aastat väga pahur. Keegi ei taha sellistega koostööd teha,» lisas ta.

2019. aasta kevadel ametisse astunud valitsust on korduvalt süüdistatud Eesti maine kahjustamises. Kui suur on teie hinnangul mainekahju ja kuidas peaks järgmine valitsus seda parandama?

Selge on see, et Eesti oli Balti riikides edupositsioonil kui innovatiivne riik. Selles osas oleme lasknud Leedul ja Lätil lähemale tulla ja mingites asjades ka mööda minna. Kui muidu oli suur vahe selles, et Eesti oli mõtlemiselt, majandusarengult, innovaatilisuselt teistest mäekõrguselt ees, siis selle vahe tegid Läti ja Leedu kahe aastaga tagasi.

Kindlasti oleme liidrid start-up'induses ja selles, kuidas toimivad meie infoühiskonna baastehnoloogiad nagu digiallkiri ja autentimine ning kõik, mis puudutab X-teed. Meie seisak andis naaberriikidele võimaluse. Start-up'id tegid palju tööd ja on lippu kõrgel hoidnud, aga kaks aastat on kaotsi läinud.

Kas seisak tulenes siis sellest, et valitsus ei tegelenud mingite valdkondadega või sellest, millised sõnumid valitsusest tulid ning välismaale läksid?

Siin on mõlemat. Ühiskond teeb head tööd edasi, hoolimata sellest, mida valitsus tegi. See, et oma partneritele ja sõpradele ütlesime, mida ütlesime…. Väide, et need olid ainult ühe või teise ministri sõnad, ei loe. Me olime väike tige pettunud mutukas, kes oli kaks aastat väga pahur. Keegi ei taha sellistega koostööd teha. Olen väga uhke, et meie start-up- ja IT-valdkond kasvas ning suutis välistalente siia tuua. Loodan, et valitsuse vahetusega muutub ka poliitika.

Meil oli hirm, et me ei saa välismaalt talente tuua. Need arutelud käivad praegu. Loodan, et oleme jätkuvalt avatud, arenev ja innovaatiline riik ning ehitame Eestit paremaks. Viimased kaks aastat Eesti ehitamine seisis.

Mida peaks järgmine valitsus ette võtma, et Eesti hakkaks kiiremini edasi liikuma?

Kogu abielutralli ja muude asjade kõrval unustati päriselu ära. Meil on praegu ikkagi reaalne probleem. Meil on vaja viia vaktsineerimine lõpuni. Vaja on majandust toetada ja see käima saada. Kui suudame selle käigus mitte solvata naabreid ja sõpru ning hoida fookuse selgelt nendel kahel teemal, siis vaatame edasi. Praegu peaks eesmärk olema kiire vaktsineerimine ja majanduse kordasaamine.

Milliseid meetmeid peaks majanduse parandamiseks ette võtma?

Enne, kui asjad lähevad paremaks, lähevad need halvemaks. Praegu oleme olukorras, kus enne avanemist on vaja, et valdkonnad, nagu turism, päris ära ei sureks. Ma ei poolda laustoetamist. Aga ma ei pea ka õigeks, et kärbiti turismiettevõtetele mõeldud EASi toetust poole võrra.

Me ei tohi lasta ära surra valdkondadel, mis annavad palju töökohti ja moodustavad olulise osa meie majandusest. IT ja start-up'id ei vaja sellist toetust, aga meie vajame seda, et oleks võimalus talente koos perekondadega sisse tuua. Ja et Eesti oleks oma sõnumitega avatud riik, mitte kiuslik putukas.

Kas Porto Franco korruptsiooniskandaal mõjub Eesti ettevõtluskeskkonnale halvasti või on hoopis positiivne, et kaitsepolitsei suutis võimaliku kuriteo ära hoida?

Kindlasti usk Eesti riiki taastus tänu kapole. Eesti rahvale saab puru silma ajada, aga päris lollid me ka pole. Kriisiolukorras toetada uue kaubanduskeskuse loomist… Vabandust, aga kõik märgid viitasid, et seal on mingi jama.

Ehitussektoril läheb minu meelest praegu väga hästi. Nad on koroonakriisis pigem võitjad kui kaotajad. Aga eks aeg näitab muidugi.

Rääkides veel lahkuvast valitsusest, siis kas viimase kahe aasta jooksul küsisid ministrite sõnavõttude tõttu välismaa tuttavad või äripartnerid teilt, et mis Eestis toimub?

Jaa, muidugi. Mul on kõik kliendid väljaspool Eestit. Kui keegi kutsus kedagi müüjatüdrukuks või väitis, et Leedu valimised polnud ausad, siis need spinnisid alati sellest regioonist tagasi. Tekkisid küsimused, et miks teil nii öeldakse.

Märksõnad
Tagasi üles