L, 2.12.2023

Kuulutusteportaal hoiatab petturite eest: toimub massiline rünnak Eesti inimeste vastu

Toomas Randlo
, reporter
Facebook
Comments 3
Okidoki veebileht
Okidoki veebileht Foto: Kuvatõmmis

Kuulutusteportaal Okidoki teatas, et rahvusvahelised veebipetturid kasutavad uut skeemi, millega rünnatakse Eesti inimesi.

Skeem näeb välja selline, et inimene laeb interneti müügikeskkonda üles müügikuulutuse, märkides sinna ka oma telefoninumbri. Peagi võtab temaga sõnumivahetusprogrammi Viber või Whatsapp kaudu ühendust kelm, kes avaldab soovi müüdav ese ära osta.

Järgmisena teeb kelm kannatanule ettepaneku maksta deposiitkonto kaudu. Kui müüja nõustub, siis saadab kelm kannatanule lingi võltsitud müügikeskkonna veebilehele, mis näeb sarnane välja päris veebilehega, kuid mille kuvatav aadress erineb originaalist.

Seejärel palub kelm kannatanul kinnitada oma andmed, misjärel kannatanu sisestab lehele oma pangakaardi andmed ja 3-kohalise koodi kaardi tagaküljelt. Sellise tegevuse tulemusena saab kelm juurdepääsu kannatanu pangakaardi andmetele ning saab sellega internetis oma äranägemise järgi tehinguid sooritada.

Oluline on kontrollida veebilehe aadressirida

«Alati enne enda pangakaardi või isikuandmete sisestamist tuleb veenduda lehe õigsuses. Petulehed võivadki välja näha nagu täiesti tavalised veebilehed, kuid aadressireal esinevad selles tavaliselt vead või on aadressireal hoopis erinev aadress sellest, mis on kirjas lehel endal. Pettusele viitab ka see, kui selles küsitakse liiga palju detaile või nõutakse viivitamatut tegutsemist,» toonitas Okidoki oma teates ja lisas, et kui inimene pettuse ohvriks satub, siis tuleb sellest viivitamatult teada anda politseile.

Ka politsei hoiatas täna selle skeemi eest. Ida-Harju politseijaoskonna Facebooki lehele postitati, et seni teadaolevad juhtumid on aset leidnud ainult Okidoki keskkonnas.

«Tundmatute linkide avamisel tuleb olla väga ettevaatlik. Deposiidiga tasumise korral kantakse raha peale ostja kinnitust automaatselt müüja pangakontole, selleks ei ole vaja avada ühtegi võõra inimese poolt saadetud linki. Ja pea meeles, kui võõras küsib Sinu pangakaardi andmeid, võid kindel olla, et asi pole õige,» kirjutas politsei.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles