Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Bitcoin'i kaevandamine kulutab poole võrra rohkem elektrit kui kogu Soome

Bitcoin FOTO: DADO RUVIC/REUTERS/Scanpix

Krüptoraha bitcoin'i kaevandamine kulutab aastas poole võrra rohkem elektrit kui kogu Soome, selgub Cambridge'i ülikooli uuringust.

Cambridge'i teadlaste sõnul tarbib bitcoin'i kaevandamine aastas 121 TWh elektrit, mis on võrdne Argentina aastakuluga. Samas kogu Soome tarbib aastas 82,8 TWh.

Bitcoin'e kaevandavad arvutid on ühendatud krüptovaluuta võrguga, kus nad lahendavad keerulisi matemaatilisi tehteid, et valideerida teisi krüptovaluutaga tehtavaid tehinguid. Tehted pole bitcoin'i liikumise jälgimiseks otseselt vajalikud, kuid need on paika pandud takistusena, et keegi ei saaks hakata üle kogu maailma liikuvaid tehinguid manipuleerima.

Vaevatasuks matemaatiliste tehete lahendamise eest on võimalik vahel teenida väikestes kogustes bitcoin'e. Selleks aga, et saada arvutuste pealt võimalikult palju krüptovaluutat, ühendavad kaevurid suure hulga võimsaid arvuteid, mis mõnikord täidavad terveid laohooneid. Taolised «krüptofarmid» tarbivad üüratus koguses elektrit ja on enamasti pidevas töös.

Elektriautode tootja Tesla teatas hiljuti, et investeerib 1,5 miljardit dollarit bitcoin'i. Kriitikute sõnul pole see eriti keskkonnasõbralik otsus ja mõjub negatiivselt ettevõtte mainele.

Tesla otsus kergitas bitcoin'i hinna 48 000 dollarini. Seni, kuni krüptoraha hind püsib kõrge, ei vähene suure tõenäosusega ka krüptoraha kaevandamine.

Tagasi üles
Back