Teadlased jõudsid lähemale, et mõista Antikythera mehhanismi, mida on nimetatud maailma vanimaks arvutiks.
Teadlased võisid lahendada iidse mehaanilise arvuti saladuse
Antikythera mehhanism avastati 1901. aastal ühelt laevavrakilt. Arvatakse, et see ehitati aastail 150–100 eKr Antiik-Kreekas ja oli loodud arvutama astronoomilisi nähtusi. Siiani polnud aga teada, kuidas see täpselt töötas, kirjutab The Guardian.
University College Londoni teadlased usuvad, et neil õnnestus lõpuks arvutiga loodud 3D-mudelitega Antikythera mõistatus lahendada. Teadlased on ehitanud juba koopia mehhanismi esipaneelist ja loodavad lõpuks terve seadeldise valmis teha.
Teadlaste sõnul võis mehhanism näidata Päikese, Kuu, Marsi, Merkuuri, Veenuse, Jupiteri ja Saturni liikumist. Seadeldis lähtus aga eeldusest, et Päike ja planeedid tiirlevad ümber Maa. Samuti näitas mehhanism, millal toimuvad kuu- ja päikesevarjutused.
Uurimuse kaasautor Adam Wojcik ütles, et mehhanismiga käib kaasas palju küsimusi. «Mida see laeval tegi? Me oleme leidnud ainult kolmandiku seadeldisest; kus on ülejäänud osa? Kas rooste söövitas selle ära? Kas see üldse kunagi töötas?» loetles Wojcik. «Need on küsimused, millele saame vastata katsetega. See on umbes sama, nagu üritaks selgitada välja, kuidas Stonehenge ehitati. Kogume 200 inimest kokku, võtame köie ja suured kivid ning üritame neid lohistada. Umbes sama asja teeme meie praegu.»
Wojciki sõnul on veider, et midagi sarnast pole rohkem leitud. «Kui neil oli tehnoloogia, et valmistada Antikythera mehhanism, siis miks nad ei ehitanud ka muid asju, nagu näiteks kellasid.»