Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Mikrorobot kallistab plastitükid ohutuiks

Copy
Metalsed mikrorobotid (tumesinised täpid) on koloniseerinud sakilise mikroplastiku tüki, lõhkudes plastiku väiksemateks molekulideks. 
Metalsed mikrorobotid (tumesinised täpid) on koloniseerinud sakilise mikroplastiku tüki, lõhkudes plastiku väiksemateks molekulideks. Foto: Acs Applied Materials & Interfaces

Mikroskoopilisi plastitükke leidub juba kõikjal – alates linnakeskkondadest lõpetades ürgse metsiku looduse soppidega. Nende lagunemiseks kulub sadu, kui mitte tuhandeid aastaid, kuid päikesevalguses aktiveeruvate katalüsaatorite kasutamine võib seda protsessi kiirendada. Nende ühendite kasutamine on aga keeruline. Ameerika Keemiaseltsi (ACS) väljaandes Applied Materials ja Interfaces antakse teada, et on välja töötatud mikrorobotid, mis suudavad plastijääke lõhkuda.

Kuna mikroplaste, alla 5mm suuruseid plastiosakesi, mis võivad enda pinnale adsorbeerida raskmetalle ja muid saasteaineid, on väga keeruline välitingimustest kokku koguda, on avaldatud töö autorid pakkunud välja mitmeid mooduseid, kuidas päikesevalgust kasutatavate katalüsaatorite abil polümeersete materjalide jääke lõhkuda. Samas on katalüsaatorite ja pisikeste plastitükkide kokkuviimine üsna keerukas ülesanne, mis nõuab tavaliselt eeltöötlusi või kohmakaid mehaanilisi abivahendeid. Martin Pumera on koos oma kolleegidega aga loonud katalüsaatori, mis liigub ise mikroosakeste juurde, kapseldab need endasse ning seejärel lagundab need.

Tagasi üles