Päevatoimetaja:
Kaido Einama

NASA leidis lahenduse, kuidas Hubble'i teleskoop taas ellu äratada

Copy
Hubble'i teleskoop
Hubble'i teleskoop Foto: SCANPIX

NASA teadlased usuvad, et suutsid tuvastada probleemi, mille tõttu Hubble'i kosmoseteleskoop lõpetas töö kuu aega tagasi.

13. juunil tekkis rike Hubble'i peamisel pardaarvutil, mis kontrollib ja jälgib kosmoseteleskoobi tööriistade tegevust. Kuigi teleskoobil on ka tagavaraarvuti, siis ka see ei hakanud tööle. Pärast paljusid katsetusi ja analüüsimist leidsid teadlased, et probleem on ilmselt PCUs ehk moodulis, mis reguleerib voolupinget, kirjutab space.com.

PCU ülesandeks on hoolitseda selle eest, et arvuti ja sellega seotud riistvara saaks pidevalt elektrit. Rike PCUs tähendab, et pardaarvuti ei saa töötada.

USA kosmoseagentuuri meeskond on korra juba proovinud PCUd ümber seadistada, kuid see ei õnnestunud. Hubble'il on aga õnneks tagavara PCU.

Täna hakkavadki NASA teadlased tööle selle kallal, et tagavara PCU-le ümber lülituda. Kui see õnnestub, siis saab Hubble mõne päeva pärast taas tavapärast tööd jätkata.

Hubble’i kosmoseteleskoop lennutati orbiidile 1990. aastal ning sellest ajast on see olnud üks tähtsamaid instrumente ilmaruumi kaardistamisel. Kuigi esialgu plaaniti Hubble’i elueaks vaid kümme aastat, on see üle ootuste hästi vastu pidanud ning seni on loodetud, et see kestab, kuni saab valmis tema järeltulija James Webbi kosmoseteleskoop. Viimase kosmosesse jõudmise tähtajaks on praeguse seisuga 2021. aasta november.

Märksõnad

Tagasi üles