Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Põhja-Korea hüperhelirelv võib olla vaid muinasjutt

Põhja-Korea Kaitseteaduste Akadeemia eestvõtmisel olevat 5. jaanuaril salajasest asukohast välja tulistatud just selline hüperhelikiirusel atmosfääris sihtmärgini planeeriv tapamasin.  FOTO: Str7Scanpix

Ühendriigid, Hiina, Venemaa, Lõuna-Korea ja India on hüperhelikiirusega relvade loomisest juba varemgi teatanud. Tänaseks on arvatavalt nendega liitunud ka Põhja-Korea, kust on väidetavalt juba eelmise aasta septembris 700 km kaugusel asuva sihtmärgi pihta lennutatud atmosfääris vähemalt kolmekordsel helikiirusel liikuv taparelv.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selle aasta 6. jaanuaril avalikuks tehtud Põhja-Korea aruannet, milles mainitakse 5. jaanuaril korraldatud hüperhelikiirusrelva katsetust, peavad aga Lõuna-Korea ametivõimud ja eksperdid pigem blufiks, põhja sooviks oma positsiooni rahvusvahelisel areenil tugevamana näidata.

Hübriid seniseist parimaist

Hüperhelikiirusel liikuvad rakettrelvad on uus relvaliik, mis võib märkimisväärselt muuta sõjalise tasakaalu mustreid maailmas. Kolm kuni 30 korda helist kiiremini liikuv rakettrelv on ballistilistele rakettidele omase kiirusega ja samas suuteline madallennul manööverdama nagu tiibrakett. Raketile annabki esmase hoo kiirendav kandurrakett ning atmosfääri sisenev tapamasin on suuteline suurel kiirusel planeerides tabama isegi Maa kuklapoolel olevaid objekte. Väga suurtel kiirustel kaob vajadus lõhkeaine järele, sest sihtmärgiga kokku põrgates vabaneb kineetiline energia suure purustusjõuga plahvatuses. Vabaneva energia hulk kasvab võrdeliselt liikumiskiiruse ruuduga.

Tagasi üles
Back