Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tehisintellektist koka abil on kodudes päästetud kaks tonni toitu

Rakendus «Tühjenda oma külmik» FOTO: Erakogu

Poole aasta jooksul on tehisintellektil töötava koka ehk rakenduse «Tühjenda oma külmik» abil Baltimaades valmistanud toitu 18 000 inimest ja sel moel on säästetud kodudes üle kahe tonni toidu äraviskamist. Võrdluses Saksamaa, Rootsi ja Taaniga eelistavad Baltimaade elanikud kaks korda rohkem kartulit ja kapsast kasutada ning 80 protsenti eemaldab retseptist brokoli. 25 protsenti Balti riikide elanikest on huvitatud taimetoidu retseptidest.

Eesti eristub Lätist ja Leedust eelkõige suure huvi poolest taimetoidu vastu – lausa 51 protsenti rakenduse kasutajatest Eestis muutis retsepti taimseks, seejuures vaid 1,2 protsenti Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks.

Eesti inimeste jaoks on kõige populaarsemad retseptide juures olevad otsingusõnad «kiire», «vegan» ja «õhtusöök». Täisteraviljad, nagu tatar ja oder on oluliselt populaarsemad kõigis Balti riikides võrreldes Skandinaavia või Saksamaaga. Lisaks avaldub Baltimaade eripära piimatoodete lembuses, mille esikolmiku moodustavad või, piim ja hapukoor.

Rimi koostöö Taani idufirmaga Plant Jammer sai alguse juulis eesmärgiga aidata kaasa kodudes äravisatava toidukoguse vähendamisele. Keskkonnaministeeriumi andmetel läheb Eestis igal aastal raisku umbes 164 miljoni euro väärtuses toitu. Kodudes viskame sellest toidust ära pea poole (48 protsenti), see tähendab 97,5 miljonit eurot ja ligikaudu 34 000 tonni toitu aastas.

«Leidsime koostööpartneriga viisi, kuidas aidata klientidel teha väikseid samme mitte ainult selle probleemi lahendamiseks, vaid ka tervislikuma toitumise propageerimiseks. Toidukao vähendamine ja tervislike alternatiivide pakkumine on Rimi jaoks olulised teemad ning uuenduslike digitaalsete tööriistade abil saame seda teha lihtsamalt kui kunagi varem. Poole aastaga kaks tonni päästetud toitu kodudes on kena algus, kuid loodame seda numbrit loomulikult kasvatada,» rõõmustab Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.

Michael Haase FOTO: Erakogu

«Meie eesmärk on julgustada inimesi sööma tervislikumalt, viskama vähem toitu ära ja laiendama oma toiduvalikut,» ütleb Plant Jammeri asutaja ja tegevdirektor Michael Haase. «Täiendame rakendust pidevalt vastavalt klientide käitumisele. Näiteks oleme lisanud Baltimaade inimestele laiema valiku kartulit ja kapsast sisaldavaid retsepte,» lisab Haase.

«Ootame rakendusele peagi veel suuremat kasutust, sest kogemusest Skandinaavia turul teame, et jaanuaris-veebruaris valmistavad inimesed rohkem toite veebiretseptide järgi, kuna uut aastat soovitakse alustada tervislike ja jätkusuutlike harjumustega,» vaatab Haase optimistlikult tulevikku.

Tagasi üles
Back