R, 9.12.2022

WiFi 7 kihutab seninägematutel kiirustel ja muudab võrgukaablid mõttetuks

Kaido Einama
, ajakirjanik
WiFi 7 kihutab seninägematutel kiirustel ja muudab võrgukaablid mõttetuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
WiFi 7 tuleb kiirem, kui praegused kaabliga võrguühendused.
WiFi 7 tuleb kiirem, kui praegused kaabliga võrguühendused. Foto: USA-Reiseblogger / Pixabay
  • Uus traadita võrgu standard on meie arvutites hiljemalt 2024. aastal
  • Kiirus 46 Gbit/s ehk LAN-võrgukaablist kiirem
  • Uus võrk kasutab kuni 7,25 GHz sagedusalasid

Praegu kohtab arvutites ja nutiseadmetes Wifi uusimaid standardeid 6 ja 6E, kuid valmis on juba saanud ka järgmise põlvkonna traadita ühenduse reeglid. Kui üleminek WiFi 6 pealt 6E peale oli väike samm, siis uue põlvkonna WiFi 7 ehk 802.11be on juba oluliselt suurem hüpe edasi nii kiiruses kui läbilaskevõimes.

Kui seni kasutusel olnud uusimad võrgud WiFi 6 ja 6E lubavad maksimaalset ühenduskiirust kuni 9,6 Gbit/s, siis WiFi 7 pakub suurusjärgu võrra paremat – 46 Gbit/s. See on sama, kui oleme harjunud nägema kiire Thunderbolt 3 pordiga arvutites, mille külge võis ühendada mõne välise salvestusseadme või striimida kvaliteetset videopilti kaabli kaudu telekasse. Uue traadita võrgu standardiga aga saab kõike seda teha ka üle WiFi ja kiiremini, kui praegu LAN-võrgukaabliga, mis lubab kuni 10 Gbit/s kiirust.

Reaalselt kättesaadavaid kiirusi ennustatakse uuele standardile siiski kuni 40 Gbit/s, kuid seegi on praeguste standardite järgi vaadates tohutu edasiminek. Üle õhu 5 GB mahuga filmi arvutisse tõmbamiseks kuluks sellise ühendusega vaid üks sekund.

On sellist meeletut kiirust üldse vaja?

Mida teha ühenduskiirusega, millega saab toimetada mõnekümne sekundiga näiteks kogu oma kõvaketta sisu ühest kohast teise?

Aastal 2024 on sellise andmesidega juba teha nii mõndagi ja eks kunagi tulevikus võib sellest puudugi tulla. Näiteks nõuab üsna suurt andmemahtu 8K kvaliteediga video striimimine ja see eraldusvõime ongi õige pea 4K videot välja vahetamas. Lisaks on tulemas virtuaalreaalsuse ja liitreaalsuse mängud ning metaverse´i moodi sotsiaalvõrgud, kus tuleb väga väikese viitega pilti näidata, samuti online-mängud, kvaliteetsed videokonverentsid jne.

Kuna uus traadita võrk on kiirem, kui senised kaablivõrgud, siis kodukasutajate ja keskmiste ettevõtete jaoks pole ilmselt enam LAN-kaabliga arvutivõrku tulevikus enam vaja.

Uus WiFi 7 kasutab uutmoodi antenne. 16 MIMO tekitab 16 üheaegset striimi võrreldes kaheksa striimiga senise WiFi 6 antennis. Korraga saab kasutada palju rohkem seadmeid samas võrgus. Töösagedused on vahemikus 1–7,25 GHz.

Poodi uusi seadmeid ostma minna pole veel lähiajal põhjust, sest standardi kallal veel töötatakse, kuid 2023. aastaks võivad esimesed tootjad juba tootmisvalmis lahendusi avalikkusele näidata. Esimene esitlus äsja toimuski – jaanuaris näitas Mediatek töötavat lahendust, kuid lubab seda tootma hakata millalgi aasta lõpus.

Mida pakub WiFi 7, võrreldes praeguse WiFi 6 võrguga?

  • Kordades kiirem andmeside
  • Väiksem viide (latentsus)
  • Energiasäästlikum
  • Häirete- ja interferentsivabam
  • Ühendada saab korraga rohkem seadmeid
Märksõnad
Tagasi üles