Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Neli Eesti oma tehisintellekti said AI arendusmaratonilt rahastuse

Copy
Tehnopoli korraldatud AI arendusmaratoni võitjad: Tarmeko Spoon ja Leanest.
Tehnopoli korraldatud AI arendusmaratoni võitjad: Tarmeko Spoon ja Leanest. Foto: Tehnopol

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud tehisintellekti ehk AI arendusmaratonil said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse Tarmeko Spoon koostöös Leanestiga, saunakeriseid tootev HUUM, tervisetehnoloogiate arenduskeskus ja rõivatootja Sporrong Eesti. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 190 000 eurot.

Kahepäevasel arendusmaratonil töötasid oma projektide kallal kokku 14 meeskonda, kelle tööd juhtisid kogenud võtmementorid, tehisintellekti eksperdid ja kiirkursused. Maratoni lõpus esitleti projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle valitud meeskonnad said projekti elluviimiseks ka 70 protsendi ulatuses rahastuse.

Kõik maratonil osalenud meeskonnad saavad jätkata projektide arendamist Tehnopoli AI kiirendis. Järgmine AI arendusmaraton korraldatakse augustis ja sinna on lisaks tööstusettevõtetele oodatud ka teiste sektorite esindajad.

Tehnopoli äriarendusjuhi Martin Goroško sõnul olid nad alguses pisut skeptilised, kas tööstusettevõtted üldse tehisintellekti enda protsessides oluliseks peavad ja kas see loob neile väärtust. Arendusmaraton tõestas aga, et tehisintellekti rakendamine on Eesti ettevõtetele vägagi oluline – sooviavaldusi laekus üle 20.

«Tiimid tegid arendusmaratonil väga head tööd ning valisime välja neli rahastuse võitjat, kes saavad AI-põhiseid pilootprojekte ellu viia kogusummas 190 000 euro väärtuses,» sõnas Goroško.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmete ja tehisintellekti nõunik Marily Hendrikson ütles, et rõõm oli näha suurt ettevõtete huvi maratoni vastu ja et esitatud väljakutsed ning lahendused olid väga põnevad.

«Me oleme riigina unikaalses positsioonis, sest proovime samaaegselt käivitada nii digi-, rohe- kui ka innovatsioonipööret. Oma panuse annab kindlasti ka see üritus, mille eesmärgiks on AI rakendamise kiirendamine ja tore on näha, et tööstusettevõtted on niivõrd kõrges valmisolekus nii oma probleemide kui lahendustega,» ütles Hendrikson.

Lisaks Tehnopoli käivitatud AI arendusprogrammile tõi Hendrikson välja erasektorile suunatud tehisintellekti- ja robootikaeskuse AIRE (AI & Robotics Estonia), mis keskendub tööstusvaldkonnale.

Suurim rahastus spooni defektide tuvastamisele ja happejääkide taaskasutamisele

Tarmeko Spooni ja Leanesti ühisprojekt sai arenduseks 65 000 eurot. Tarmeko Spoon sooviks oma protsessides rakendada AI-d, mis aitaks tuvastada spooni defekte, ennustada spooni kvaliteeti ning selle alusel optimeerida lõikuseid.

Tarmeko Spooni tootmisdirektor Jaan Kraav ütles, et järgnevalt plaanivad nad sõlmida Leanestiga koostöölepingu, tellida kaamerad ja planeerida kaamerate paigaldust, seejärel asutakse juba AI-d õpetama. Kraav soovitas järgmisest arendusmaratonist osa võtta kõigil, kel on plaanis oma ettevõttes AI asutusele võtta: «Teil pole midagi kaotada, ainult võita.»

Sporrong Eesti sai oma projekti elluviimiseks samuti 65 000 eurot. Sporrongi väljakutse, millega arendusmaratonile tuldi, oli happejääkide taaskasutamine – tegemist on uudse lahendusega ja AI komponent saaks ära teha laborandi töö happejääkide ümbertöötlemisel. Lahenduse väljatöötamisel oli neile toeks Tartu Ülikool.

Sporrongi juhatuse liige ja tehase juht Tarmo Rannak ütles, et maraton oli nende meeskonnale väga äge väljakutse. «Kogu maraton oli meie jaoks väga intensiivne, aga me ei kahetse ühtegi minutit sellel osalemisest. Kõigile, kes kahtlevad, kas osaleda, soovitan kindlasti osa võtta,» ütles Rannak.

Väiksema rahastuse said oma projektidele kerisetootja HUUM (35 000 eurot) ja tervisetehnoloogiate arenduskeskus (25 000 eurot).

Arendusmaratonil osalesid väljakutsetega Yanu, Sporrong Eesti OÜ, Saint Gobain Glass, Hilding Anders Baltic AS, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus, Tarmeko Spoon, Estiko Plastar, Tiksoja Puidugrupp, Haapsalu Metall, Maxima Eesti OÜ, YEAR AS, Ericsson Eesti, HUUM, Flagmore, Bisly.

Lahendusi aitasid välja töötada Tartu Ülikool (IMS labor), Ektaco, Leanest, Tooreal, Thorgate, Alas-Kuul, IMECC, Envelope, MindTitan, Demec CNC, TalTech.

AI arendusmaraton on osa Tehnopoli AI arenguprogrammist, mis koosneb kahest arendusmaratonist, kahest pilootrahastuse voorust ja AI kiirendiprogrammist. Järgmine arendusmaraton ja pilootrahastuse võimalus on aasta augustis.

Tagasi üles