Riigimetsa majandamise keskus (RMK) viis hiljuti koostöös Eesti tehnoloogiaettevõttega Hepta Airborne läbi pilootprojekti, mille eesmärgiks oli katsetada metsaseiret droonide ja laserskaneerimise abil.
RMK katsetab metsaseiret droonidega
Aegviidu lähistel riigimetsas toimunud katsetuste käigus tehti mitu droonilendu eelnevalt väljavalitud männiku kohal. Drooni külge kinnitatud laserskaneerimisseade ehk LiDAR kaardistas lendude vältel üles sealsed puistud ning nende andmete põhjal proovitakse hinnata puistu takseertunnuseid, teatas RMK.
LiDAR skaneerib droonilt maapinda äärmiselt täpselt, saates välja laserimpulsse ja mõõtes nende tagasipeegeldumiseks kulunud aega. Kuna laserkiired liiguvad alati valguskiirusel, siis näitavad erinevused peegeldusaegades erinevate punktide kõrguseid. Koondades kõik punktid kokku, tekib punktipilv ja 3D-mudel kaardistatud piirkonna kohta.
RMK kasutab pilootprojektis kaardistatud ala punktipilve peaasjalikult puistu puupõhiseks kaardistamiseks, kus enam ei hinnata andmeid eraldisepõhiselt, vaid üksiku puu põhiselt. Pilootprojekti õnnestumise korral võidakse tulevikus hakata Eesti metsadest looma suuremal hulgal digitaalseid maastikumudeleid, aidates nõnda kaasa metsamajandamise detailsemaks planeerimiseks.
«Oleme enam kui veendunud, et droonid on tulevik ka sellises konservatiivses valdkonnas nagu metsandus. Praegu kasutatakse RMKs droone peaasjalikult erinevatel eesmärkidel tehtavate vaatluste jaoks, näiteks kahjustuste seire ja kaardistamine. Kuna aga tehnoloogia areng toimub pöörasel kiirusel, siis tulevikus on võimalik droone kasutada ka täppis-metsamõõtmiseks. Koostöös Hepta Airborne'iga läbiviidud projekt kinnitas seda,» ütles RMK kaugseire osakonna juhataja Tauri Arumäe.
Metsade laserskaneerimist on teistes riikides edukalt rakendatud aastaid, eelkõige Ameerika Ühendriikides ning Põhjamaades. Laserskaneerimise abil uuritakse praegusel ajal näiteks looduskaitsealasid, kaardistatakse metsapõlengutest ohustatud lanke ja luuakse metsamajanduse prognoose.
Algselt andmete kogumiseks kasutusel olnud helikopterid on viimaste aastate jooksul kõrge kütusekulu ja teenustasude tõttu välja vahetatud droonide vastu. Erinevalt helikopteritest võimaldavad droonid ka kergemat ligipääsu metsalankidele ning aitavad kaasa täpsemale infokogumisele.
Hepta Airborne on Eesti tehnoloogiaettevõtte, mis tegeleb drooniseire ja andmeanalüüsiga. Hepta peamine tegevusvaldkond on elektriliinide inspekteerimine droonide ja masinõppe toetatud analüüsiplatvormi uBird abil.