R, 9.12.2022

Kuidas populaarne arvutimäng võis paljastada Vene propagandamasina amatöörlikkuse

Sten Kohlmann
, ajakirjanik-toimetaja
Kuidas populaarne arvutimäng võis paljastada Vene propagandamasina amatöörlikkuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Mihkel Maripuu
  • FSB teatas, et nurjas hiljuti Ukraina neonatside atentaadikatse.
  • Salamõrtsukate arsenalist võis leida ka 2009. aasta arvutimängu «The Sims 3».

Sõda Ukrainas kestab juba teist kuud ning sellega seonduvalt töötab Vene propagandamasin täistuuridel. Meie idanaabrite üheks viimaseks saavutuseks on uskumatuna tunduv väide, mille järgi soovisid Ukraina neonatsid Vene teleajakirjaniku Vladimir Solovjovi eluküünla kustutada. Jabural moel on selle katsega seotud ka üks populaarne arvutimäng.

FSB ehk Venemaa Föderatsiooni Föderaalne Julgeolekuteenistus teatas, et nurjas hiljuti Ukraina atentaadikatse, mille eesmärgiks oli teise ilma saata ei keegi teine kui saatejuht Vladimir Solovjov.

Sellega seonduvalt avaldas FSB materjale (mida BBC ajakirjanik Francis Scarr Twitteris edasi jagas) haarangu käigus konfiskeeritud esemetest, mille hulka kuulusid üks isetehtud lõhkekeha, kaheksa Molotovi kokteili, kuus Makarovi püstolit, granaat, 1000 padrunit, narkootilised ained ning võltsitud Ukraina passid.

Ka kuulus varustuse hulka sortiment natsionalistlikust kirjandusest ja muust seonduvast. Viimaste seas olid näiteks arvutikõlari külge kinnitatud foto Hitlerist ja üks suure svastikaga punane T-särk.

Kirglikud mängurid

Lisaks eelnimetatud asjadele leidus väidetavate salamõrtsukate arsenalist roheline parukas ning 2009. aasta arvutimäng «The Sims 3» koos lisapakkidega. Kuidas sattus populaarne elusimulaator verejanuliste mõrtsukate haldusesse? Üks esialgu jaburana tunduv teooria panustab venelaste amatöörlikkusele.

«Vean 50 dollari peale kihla, et Vene ohvitserid, kes selle lavastasid, said käsu lisada fotodele ka simid (ehk SIM-kaardid) ja nad said valesti aru ning panid sinna «Sims 3» mängu,» käis Twitteris välja USA Euroopa julgeoleku- ja koostöökomisjoni nõunik Bakhti Nišanov.

Nišanovi teooriale lisab usutavust üks teinegi vääratus. Nimelt märkas ajakirjanik Dmitri Kolezev, et FSB materjalidest käis läbi üks signeeritud raamat. Lähemal vaatlusel oli keegi raamatu sisekaanele pühenduse kritseldanud. Autogrammi asemel oli aga sõnapaar «allkiri on loetamatu,» mis annab alust arvata, et olukorra lavastajad ei olnud just pinali kõige kirkamad kriidid.

Viimase vindi olukorra totrusele andis hiljem tele-eetris operatsiooni väidetav sihtmärk isiklikult. Nimelt kuulutas Vladimir Solovjov, et käsu tema kõrvaldamiseks andis Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi isiklikult.

Põhjuseks oli aga asjaolu, et Zelenskõi olla kunagi soovinud Vene telekanalisse tööle tulla, ent polnud Solovjovi sõnul selleks piisavalt andekas. Nii pidavatki president tänase päevani saatejuhi peale vimma.

Märksõnad
Tagasi üles