30. märtsil avaldas Viasat lõpuks põhjuse, miks satelliidivõrk rivist väljas oli. Ettevõtte sõnul toimus rünnak kahes faasis: esiteks teenustõkestusrünnak ehk DDoS, mis pärines mitmetest SurfBeam2 ja SurfBeam2+ tüüpi modemitest ja muudest füüsiliselt Ukrainas asuvatest seadmetest. Teises laines Viasati sõnul «kirjutati ülevõetud modemitele sisu hävitavad käsud, mis kirjutasid modemite välkmälus asuva koodi üle, muutes seadmed kasutuks, kuid mitte veel püsivalt kasutuskõlbmatuks».
Kõik see viis ajutiselt KA-SAT-i satelliidiga ühenduses olevad modemid massiliselt võrgust välja.
«Happevihm» Vene riiklikelt häkkeritelt
SentinelOne avastas Vene jälje 15. märtsil, kui nende töötaja tähelepanu köitis kahtlane üleslaadimine Itaaliast VirusTotali saidile.
Nimelt leiti sealt binaarfail nimega ukrop. Esialgu ei teatud, kas see nimi vihjab Ukraina Patriootide Ühendusele või on hoopis venelaste kasutatav ukrainlasi solvav väljend «Укроп». Viasati juhtumi uurijad leidsid, et see oli tegelikult satelliidivõrgu rünnakul kasutatud pahavara.
Täpsema uurimisega leiti pahavaras kattumisi varasemate Venemaa operatsioonidega.
Tegemist oli AcidRaini nimelise pahavaraga («Happevihm»), mis toimis lihtsalt ja jõhkralt, kasutades Viasati modemite sisu hävitamiseks VPNFilteri lisandmoodulit. Isegi kui ründajad pole sihtmärgi püsivara üksikasjadega tuttavad, siis selle tööriistaga sai lihtsalt hävitada failisüsteemist kogu sisu ja muud polegi enam vaja teha.
Rünnak mõjus eriti laastavalt Saksamaa tuulepargile, kus kuu aega hiljem seisid 2000 elektrituulikut ikka veel küberrünnaku tagajärgede tõttu. Ka Ukraina satelliitside oli pikalt häiritud just selle rünnaku pärast, mille leevenduseks saatis Elon Musk riiki autotäie Starlinki kosmoseinterneti jaamu. Needki sattusid küberrünnaku alla, kuid tarkvarauuendusega saadi sellest mööda.