P, 26.03.2023

Uued ülipikad haubitsad võivad tulistada täppismürske kasvõi Berliinist Moskvani

tehnika.postimees.ee
Uued ülipikad haubitsad võivad tulistada täppismürske kasvõi Berliinist Moskvani
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Pildil on praegu kasutuses olev USA iseliikuv kaugmaahaubits M109A6, mis suudab lennutada juhitava mürsu 40 kilomeetri kaugusele.
Pildil on praegu kasutuses olev USA iseliikuv kaugmaahaubits M109A6, mis suudab lennutada juhitava mürsu 40 kilomeetri kaugusele. Foto: USA Armee / Richard Wrigley

USA armeele arendatakse uusi haubitsaid, mida ei pea enam lahingutegevuse lähedale vedama. Tabamisulatus on nii suur, et mürsud võivad lennata kaugele vaenlase tagalasse ning lisaks on haubitsad väga täpsed, kuna laskemoon on varustatud lennu ajal sihtmärgi korrigeerimise sihikute ja navigatsiooniseadmetega.

Uued haubitsad suurendavad laskeulatust mitukümmend korda. Kui praegune kaugmaa-haubits M109A7 tulistab juhitavaid mürske «Excalibur» 40 kilomeetri kaugusele, siis arendatav sõjamasin suurendab seda vahemaad ligi 45 korda.

Uus haubits tuleb aga hiiglasuur ja selle liigutamine pole nii lihtne, kui tavalistel liikursuurtükkidel. Masina kogupikkuseks on ligi 20 meetrit ja seda veetakse spetsiaalse pika tankide vedamiseks mõeldud treileriga.

Märksõnad
Tagasi üles