R, 9.12.2022

Xbox ütles «ei» pakkumisele, mis tõi PlayStationile ühe ülieduka mänguseeria

Sten Kohlmann
, ajakirjanik-toimetaja
Xbox ütles «ei» pakkumisele, mis tõi PlayStationile ühe ülieduka mänguseeria
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: pixabay.com

PlayStationi konsoolide suurimateks tõmbenumbriteks on nende kvaliteetsed eksklusiivmängud. «God of War», «The Last of Us», «Gran Turismo» – nimekiri tundub lõputuna. Nüüd aga selgub, et ühest edukast seeriast oleks Sony peaaegu ilma jäänud.

2018. aasta septembris ilmus PlayStation 4 peal mäng, mis osutus äärmiselt edukaks. Teost müüdi esimese kolme päevaga üle 3,3 miljoni eksemplari.

Tänaseks on sellest saanud täisväärtuslik seeria – ilmunud on üks kõrvalosa ning järg on parasjagu valmimisel. Kuid kas see kehtiks, kui Xboxi juhid oleksid kõnealusele frantsiisile ise käpa peale pannud?

Kõnealuseks mänguks on muidugi märuliseiklus «Marvel's Spider-Man». Marvel Gamesi juht Jay Ong meenutab, kuidas firma muutus rahutuks, kuna Ämblikmehe litsentsi endine omanik Activision ei suutnud rahuldavaid teoseid valmis vorpida.

Nii lepitigi kokku, et litsentsileping lõpetatakse varem ning Marvel Games hakkab superkangelasele uut kosilast otsima.

Xbox tegi PlayStationile kingituse

Ong räägib, et järgmisena võeti sihikule mõlemad suured konsoolitootjad (Xbox ja PlayStation) ning pakuti neile eksklusiivset lepingut. Üllatavalt kombel otsustas Xbox pakkumisest loobuda, tuues ettekääneks strateegia keskenduda enda katuse all loodavatele seeriatele («Halo«, «Gears of War» jt).

PlayStation oli aga tunduvalt vastuvõtlikum. Ong meenutab, kuidas ta müüs Ämblikmeest kui mängu, mis võiks silmad ette teha isegi «Batman: Arkham» seeria teostele ja meelitada Sony konsoolidele uusi kasutajaid. PlayStationi juhtidele meeldis, mida nad kuulsid ning ülejäänu on ajalugu!

Ämblikmees anti Insomniac Gamesi kätte. Tegemist oli stuudioga, mis oli juba pikalt PlayStationite tarbeks eksklusiivmänge teinud. Nende resümeesse kuuluvad näiteks «Ratchet & Clank», «Resistance» ja legendaarne «Spyro the Dragon».

«Marvel's Spider-Man» õnnestus aga niivõrd hästi, et PlayStation otsustas järgmise sammu astuda ning ostis stuudio umbes 230 miljoni dollari eest ära.

2020. aastal jõudis PS4 ja toona värskelt ilmunud PS5 peale «Marvel's Spider-Man: Miles Morales». 2021. aasta septembris teatas Insomniac, et töötab «Marvel's Spider-Man 2» kallal, lisaks sellele on neile usaldatud teinegi tuntud koomiksitegelane Wolverine.

Märksõnad
Tagasi üles