R, 9.12.2022

Laserkuppel: Iisrael hakkab õhukaitses kasutama üliodava laskemoonaga laserrelvi

tehnika.postimees.ee
Laserkuppel: Iisrael hakkab õhukaitses kasutama üliodava laskemoonaga laserrelvi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Selline on kunstniku tegelikust olukorrast tunduvalt optimistlikum ettekujutus laserkuplist, mis tulevikus võib tõesti saada arvestatavaks õhukaitserelvaks.
Selline on kunstniku tegelikust olukorrast tunduvalt optimistlikum ettekujutus laserkuplist, mis tulevikus võib tõesti saada arvestatavaks õhukaitserelvaks. Foto: Iisraeli Kaitseministeerium
  • Laserrelvaga tulistamine maksab vaid 3,3 eurot lask
  • Pilved võivad saada ületamatuks takistuseks
  • Iisrael tahab aastaga katta kogu riigi «laserkupliga»

Iisraeli seni väga efektiivseks osutunud õhukaitsesüsteemi «Iron Dome» ehk «Raudkupli» üks suurimaid puudusi võib saada kõrvaldatud, kui selles kasutatav ülikallis mobiilne raketisüsteem saab täienduse liikuvate laserrelvade näol.

Ehkki «Raudne kuppel» on alla toonud ligi 90 protsenti Iisraeli suunas välja lastud rakettidest ja mürskudest, on sel üks väga suur puudus. Süsteem on nimelt tohutult kallis ülal pidada ja iga väljalastud rakett läheb maksma kuni 140 tuhat eurot. Iisraeli kaitsesüsteemi kallidust ongi ründajad ära kasutanud, lastes lähedalt õhku nii-öelda peibutisi ja droone, mis kaitsesüsteemi kulusid kõvasti suurendab.

Laserrelv suurendab aga vaid elektriarvet või nõuab võimsat diiselgeneraatorit, mis on väga palju odavam.

Eelmise aasta juunis esimest korda katsetatud õhk-õhk tüüpi laserrelv suutis laseriga sihtmärgi fikseerida ning siis saatis võimas laserikiir täpselt samasse kohta energialaengu, mis drooni «surmavalt» vigastas. Päris purustamiseks pole relv veel võimeline, kuid raketi olulise osa põletamine või drooni süütamine on juba jõukohane. 

Eelmisel aastal katsetatud laserrelv suuris kilomeetri kõrgusel kiiresti liikuva drooni põlema panna, näitasid katsed. Sihtmärki päris ära hävitada siiski kiir veel ei suuda.
Eelmisel aastal katsetatud laserrelv suuris kilomeetri kõrgusel kiiresti liikuva drooni põlema panna, näitasid katsed. Sihtmärki päris ära hävitada siiski kiir veel ei suuda. Foto: Iisraeli kaitseministeerium

Uue relva võimsuseks on 100 kilovatti. See suudab tuvastada ja hävitada droone kuni 20 kilomeetri kaugusel ning on täienduseks senisele õhukaitsele, võttes esialgu maha just odavamaid ja aeglasemalt liikuvaid sihtmärke. Laserrelva kavatsetakse kasutama hakata nii maapealsetes liikuvates õhukaitsepunktides kui ka merel ja õhus ning lisaks rakettide ja mürskude tabamiseks.

Selle kohta on Iisraeli peaminister Naftali Bennett Twitterisse postitanud ka paatosliku video:

Säutsust selgub, et üks lask laseriga maksab vaid 3,3 eurot võrreldes kuni 140 tuhande eurose raketilasuga. Seega on ülimalt säästlik selliseid odavaid sihtmärke nagu droonid just laseriga alla tuua.

Veebruaris teatas Bennett, et kogu riik kaetakse nn laserkupliga hiljemalt aasta jooksul.

Siiski on sel tehnoloogial ka mõned puudused. Lisaks mainitud nõrgale purustusjõule, millega sihtmärki nagu luubiga põletades ühest kohast kahjustatakse, segavad tulistamist veel pilved. Selleks katsetati mullu sama laserrelva lennukilt, millega saab lennata näiteks pilvede kohale:

Kuigi eelmise aasta katsetustel tulistati drooni kilomeetri kauguselt ja «augu põletamine» kestis silmnähtavalt kaua, olevat nüüdseks saavutatud juba laskekaugus kuni 20 kilomeetrit ja sihtmärgi mulgustamine käib peaaegu hetkega. Selle laserrelva töötas välja Iisraeli kaitseministeeriumi tellimusel Elbit Systems ning edasiarendus peaks tulevikus töötama lisaks lähimaa «Raudkuplile» koostöös Iisraeli kaugmaa-õhukaitsesüsteemidega, nagu näiteks Arrow, mis keskendub sihtmärkide tuvastamisel kuni 500 kilomeetri kauguselt ja tabamisele kuni 100 kilomeetri kauguselt.

Siiski on ka skeptikuid uue laserkupli efektiivsuse suhtes. Näiteks ütles hiljuti sõjanduse analüütik ja ekspert Seth Franzmann, et lasertehnoloogiat on juba aastakümneid katsetatud ja seni pole veel suurt läbimurret nende relvade efektiivsuses toimunud. Samuti on vihjatud selle, et ehkki Iisraelis on enamik aastast päikeseline, leidub siiski 60-80 päeva, millal laserrelva vihma ja pilvede tõttu kasutada ei saa. Riikides, kus taevas on pidevalt pilvine, on seega laseri kasutamine üsna tihti häiritud.

Märksõnad
Tagasi üles