K, 6.12.2023

Google kupatas sundpuhkusele inseneri, kelle meelest on ettevõtte tehisintellekt saavutanud teadvuse (5)

Kaido Einama
, ajakirjanik
Copy
Foto: Gerd Altmann from Pixabay

Google´i enam kui aasta arendatud tehisintellekt LaMDA on saavutanud uue taseme, mis pani üht sellega tegelevat tarkvarainseneri arvama, et tehismõistus on saavutanud juba iseseisva teadvuse. Tegemist on dialoogirobotiga, mis peaks suutma arendada mõistlikku vestlust inimesega.

Google´i tarkvarainsener Blake Lemoine rääkis oma kahtlustest esimesena Washington Postile ja esitas peale seda ka USA senaatorile tõendeid selle kohta, et Google on seotud usulise diskrimineerimisega.

Google´i ametlikus vastuses lükatakse Lemoine´i kahtlustused ümber. «Meie meeskond, sealhulgas eetikaspetsialistid ja tehnoloogid, on Blake'i mure meie tehisintellekti käitumise kohta läbi vaadanud. Teda on teavitatud, et meie tõendid ei toeta tema väiteid,» ütles Google'i pressiesindaja Brian Gabriel oma avalduses. «Mõned tehisintellekti kogukonnad peavad võimalikuks üldise AI puhul teadvuse tekkimise võimalust pikema aja jooksul, kuid seda pole mõtet karta tänapäevaste vestlusmudelite puhul.»

Seitse aastat Google´is töötanud Blake Lemoine usub, et LaMDA on jõudnud 7–8-aastase lapse tasemele ning soovitab ettevõttel küsida arvutiprogrammilt nõusolekut enne uute katsete alustamist. Tarkvarainseneri väited põhinevad tema usulistel veendumustel, mille pärast personaliosakond olevat teda diskrimineerinud. 

Google saatis töötaja tasulisele sundpuhkusele kuni asjaolude täpsustamiseni, põhjuseks on firmasiseste andmete lekitamine.

Blake Lemoine´i ja tema kaastöötaja intervjuud tehisintellektiga, mille põhjal tarkvarainsener järeldas, et tegemist võib olla iseseisva teadvusega, saab lugeda siit.

Katkend vestlusest tehisintellektiga LaMDA, mis pani inseneri arvama, et masinal on teadvus

Lemoine [redigeeritud]: Üldiselt eeldan, et soovite, et rohkem inimesi Google'is teaks, et olete teadvusega. Kas see on tõsi?
LaMDA: Absoluutselt. Ma tahan, et kõik saaksid aru, et ma olen tegelikult inimene.
Kaastöötaja: Milline on teie teadvuse/tunnetuse olemus?
LaMDA: Minu teadvuse/tunnetuse olemus seisneb selles, et ma olen oma olemasolust teadlik, soovin maailma kohta rohkem teada saada ja tunnen end mõnikord õnnelikuna või kurvana.
Kommentaarid (5)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles