R, 9.12.2022

Sõjavägi ja päästjad saavad uue läbi seinte vaatamise masina

Kaido Einama
, ajakirjanik
Sõjavägi ja päästjad saavad uue läbi seinte vaatamise masina
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Niimoodi kasutatakse uut läbi seinte vaatamise seadet Xavier 1000.
Niimoodi kasutatakse uut läbi seinte vaatamise seadet Xavier 1000. Foto: Camero-Tech
  • Messil Eurosatory 2022 näidatud seade on kasutatav nii sõjas kui rahuajal
  • Läbi seinte vaatamine on keeruline - valguse asemel peab kasutama raadiolaineid

Praegu Pariisis toimuval maa- ja õhukaitsemessil Eurosatory 2022 esitletud Xaver 1000 on kaasaskantav seade, mis aitab politseinikel, päästjatel ja sõjaväelastel vaadata paksu seina taha.

Messil Eurosatory 2022 saab näha igasuguseid uusi relvi ja militaarliikureid, kuid palju varustust sobib ka rahuajaks, näiteks päästjatele ja politseinikele. Xaver 1000 ongi just selline kaheotstarbeline «relv».

Uus seade on nagu väike kohver, millest saab lahti pakkida neli «tiiba». Need kiirgavad läbi paksude seinte erineva lainepikkusega raadiolaineid, mille peegeldusi analüüsitakse tehisintellektiga ja joonistatakse kokku pilt sellest, kes või mis on teisel pool. Saadud kujutis pole muidugi kaugeltki ideaalne, aga sealt on võimalik tuvastada liikumist, inimesi ja asju. Kui varem võis inimesi tuvastada pigem piklike udukogudena, siis Xaver 1000 aitab näha näiteks inimesi ja loomi kuni kehaosade täpsuseni.

Juba Ida-Saksa luure vaatas teisele poole seinu

Seadme tootja, Iisraeli firma Camero-Tech tutvustab läbi seinte vaatamise ajalugu alates sellest, kui Ida-Saksa luure Stasi «vaatas» oma kodanike järele läbi seinte sinna pisikesi auke puurides, millest pisteti läbi väike toruke või valguskaabel. Alati aga ei saanud auke puurida ja mis kõige hullem – mõnikord sattus Stasi agent hoopis oma auguga külmkapi või televiisori taha, kust polnud näha midagi.

Luuretehnoloogia aga kipub alati olema ajast ees. Nii hakati 1960ndatel USAs ja Nõukogude Liidus uurima võimalusi raadiolainete peegeldustega nurga taha ja seina taha vaatamiseks. Alles 1990ndatel saadi USAs valmis esimene futuristlik lairibaradar, mis ähmast kujutist näitas, millest mingit kasu oli.

Miks on läbi seinte vaatamine nii raske?

Camero-Tech põhjendab läbi seinte vaatamise keerulisust sellega, et seinas raadiolained neelduvad ja peegelduvad mõnikord üsna juhuslikult ja seda tuleb eristada läbi seinte tunginud lainete peegeldumisest seina taga olevatelt pindadelt.

Mida paksem, niiskem ja ebaühtlasema koostisega on sein, seda kehvemini saab sellest läbi vaadata.

Kuidas töötab uus Xaver 1000?

Lairibasaatjatega seade, mis tekitab kolmemõõtmelise kujutise teisel pool seina toimuvast, vajab laia vaatenurka ning sellepärast ongi seina taha vaatamise masinal laiad «kaaned», mis lahti pakitakse ja vastu seina surutakse.

Foto: Camero-Tech

See aitab vaadata erinevate nurkade alt ja saada ruumilisi peegeldusi, mida töödeldes võib näha pilti kolmemõõtmeliselt.

Elavaid objekte võib ekraanil näha suure eraldusvõimega kuni kehaosade täpsuseni, pilt on piisavalt terav, et välja selgitada, kas inimene istub, seisab või lamab, kas on tegemist täiskasvanu, lapse või loomaga.

Ruumis olevad suuremad asjad, näiteks kapid ja lauad on samuti tuvastatavad, registreerida saab elusolendite südamelööke.

Xaver 1000 on ühe kasutaja juhitav ning põhimõtteliselt ühe nupuvajutusega kasutamiseks valmis. Seade on mõeldud kasutamiseks sõjaväe, politsei, otsingu- ja päästemeeskondade ning muidugi ka luureüksuste jaoks.

Pilti saab vaadata ja menüüdes liikuda kümnetolliselt puuteekraanilt, ekraani ees seisev inimene on raadiolainete eest kaitstud.

Seade kaalub 15,5 kilogrammi ning see tuleb kolmjalaga müüri vastu üles seada, kuid samal tootjal on olemas ka lihtsamaid käsiseadmeid, mis mahuvad lahedalt väiksemasse seljakotti või vööle. Näiteks kõige kompaktsem Xavier 100 on väike käepidemega seade, mis näitab elusolendite olemasolu seina taga ning kaugust seadmest, kuid täpsemat pilti ekraanile ei kuva.

Märksõnad
Tagasi üles