R, 9.12.2022

VR-prillid võib varsti unustada – valmis sai liitreaalsuse kontaktlääts, mis püsib nähtamatult silmas

tehnika.postimees.ee
VR-prillid võib varsti unustada – valmis sai liitreaalsuse kontaktlääts, mis püsib nähtamatult silmas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Virtuaalreaalsuse läätse on nüüd esimest korda ka inimesel katsetatud.
Virtuaalreaalsuse läätse on nüüd esimest korda ka inimesel katsetatud. Foto: Mojo Vision

Samal ajal, kui Facebooki firma Meta plaanib peagi tuua virtuaalreaalsuse prillide kvaliteedi pärismaailma tasemele, sai idufirma Mojo Vision valmis nutikad kontaktläätsed, mis ei nõuagi prillide pähe panemist. Virtuaalreaalsus kuvatakse nähtamatult läbi silmale käiva mikroekraani.

Esimeseks katsejäneseks, kes virtuaalreaalsuse läätsed silma pistis, oli firma enda tegevjuht Drew Perkins. Prototüüp oli täielikult tööks valmis ja kuvas läbipaistvale läätsepinnale poolläbipaistvaid objekte, mida pärismaailmas pole.

Kõik algab taas rohelisest ekraanist

Mõned veel mäletavad rohelisi terminaliekraane ehk esimese põlvkonna monitore, kus kuvati arvutipilti – sama teed läheb ka Mojo Vision, kuna maailma väikseimale ekraanile veel värvikujutist ei kuvata. Pilt on roheline, nagu vana aja suurtel kuvaritel.

Rohelise ühevärvilise MicroLED-ekraani läbimõõt on alla 0,5 mm ja eraldusvõime 14 000 pikslit tolli kohta. Sellel on sees ARM Core M0 protsessor, 5 GHz sagedusel raadioühenduse kiip, mis suudab suhelda üliväikese viitega, ning piisavalt kiirendusandureid, güroskoope ja magnetomeetreid, et jälgida silmade liikumist äärmise täpsusega.

See on vajalik liitreaalsuse pildi õiges kohas hoidmiseks, et näiteks pead pöörates pärismaailma taustale istutatud tehislikud objektid oma kohal püsiksid. Isegi silmi liigutades ja pilku pöörates peaksid tehislikud kujutised jääma paigale.

Aku silmas

Oma silma peab lubama ka läätse toitva aku. Kuigi tootja rõhutab, et tegemist on kontaktläätse välimisse rõngasse sisse ehitatud meditsiinilise mikroakuga, mis on lõpptoote versioonis piisavalt suur, et kogu päeva jooksul töötada, tuleb veel lahendada selle turvalisuse probleem. Meditsiiniline aku on küll turvalisem, kuid silmas oleva seadme puhul peab välistama selle kuumenemise ja mis veel hullem – plahvatamise.

Laadida saab läätse juhtmevabalt. Juhtimiseks pole aga vaja nuppe ega nutitelefoni, Mojo Vision on loonud käed-vabad-kasutajaliidese, mida juhib pilk.

Mojo Lens on virtuaalreaalsuse lääts, mis vajas maailma kõige suurema punktitihedusega läbipaistvat mikroekraani.
Mojo Lens on virtuaalreaalsuse lääts, mis vajas maailma kõige suurema punktitihedusega läbipaistvat mikroekraani. Foto: Mojo Vision

Drew Perkins kirjeldas firma ajaveebis esimest virtuaalreaalsuse kontaktläätse kasutamise kogemust järgmiselt: «Oma suureks rõõmuks avastasin, et saan kompassiga suhelda, et näha oma liikumissuunda, vaadata pilte ja kasutada vaateväljas olevat teleprompterit, et lugeda teksti. Kogesin tulevikku, kus inimesed saavad märkamatult kogu hetkel vajaliku info oma silme ette.»

Mojo Vision on läätse arendanud juba 2015. aastast. Nüüd on valmis esimene prototüüp, mis ka silma mahub ja pole ebamugavam kui tavaline kontaktlääts.

Spetsiaalselt läätse jaoks loodi hulk ennenägematuid lahendusi

Selleks, et kõik silma ära mahuks ja töötaks, tuli välja töötada üsna mitu uut tehnoloogiat.

Väikseim ja tihedaima resolutsiooniga ekraan on eraldusvõimega 14 000 pikslit tolli kohta (MicroLED). Pildinäitaja läbimõõt on alla 0,5 mm ja pikslite vahe 1,8 mikronit, mis teeb sellest maailma väikseima ja tihedaima ekraani, mis kunagi loodud. Seoses Mojo Visioni disainitud mikrooptika ja kohandatud silikoonist tagaplaadi kiibiga suudab ekraan näidata eredat teksti, rikkalikku graafikat ja kõrge eraldusvõimega videot otse seadme kandja silma võrkkestale, mis on nähtav siseruumides, väljas või isegi suletud silmadega.

Ülikiire ja väikese viitega raadioside tagab Mojo Visioni läätsele 5 GHz sagedusel raadioside, mida toetab ARM Core M0 protsessor, mis edastab andurite andmeid ning voogedastab liitreaalsuse (AR) sisu MicroLED-ekraanile. Raadiomoodul suudab suhelda ülimadala latentsusega, mida nõuavad liitreaalsuse rakendused, kasutades Mojo enda loodud patenteeritud sideprotokolli. See on tõhusam ja kiirem kui Bluetooth.

Ülitäpne silmade jälgimine on samuti vajalik liitreaalsuse kogemuseks. See aitab näha ümbritsevas maailmas kindlasse kohta paigutatud digitaalset sisu ja sellega suhelda. Mojo Lensil on kohandatud kiirendusandur, güroskoop ja magnetomeeter, mis jälgivad pidevalt silmade liikumist, nii et liitreaalsuse kujutised jäävad silmade liikumise ajal paigale. Koos patenteeritud liikumissensori algoritmidega on Mojo Lensi silmade jälgimine suurusjärgu võrra täpsem kui tänapäeva parimatel liitreaalsuse või virtuaalreaalsuse prillidel.

Meditsiinilise kvaliteediga toitesüsteem on patenteeritud ja sisaldab meditsiinilisi mikropatareisid koos Mojo väljatöötatud toitehalduse ja juhtmevaba laadimisega. Toitesüsteem aitab Mojo Lensi kasutada kogu päeva, töökindlus- ja ohutustestid viiakse läbi koostöös vastavate ametkondadega.

Silmaga juhitav kasutajaliides on vajalik liitreaalsuse käteta juhtimiseks. Miski ei osuta nii kiiresti või täpselt kui pilk.

Firma asepresident tooteturunduse alal Steve Sinclair pakkus, et virtuaalreaalsuse kontaktlääts võiks hakata maksma sama palju, kui kallima otsa nutitelefonid. Millal see müügile jõuab, pole teada, aga prototüüp on juba päris tootele üsna lähedal. Sellised läätsed võivad aidata ka vaegnägijatel paremini näha, kirjutatakse firma blogis.

Märksõnad
Tagasi üles