VIDEO Vaata, kuidas inimesi asendavad humanoidrobotid tavalisi töid teevad

tehnika.postimees.ee
Copy
Humanoidrobotid õpivad, et varsti asendada inimesi lihtsamatel töödel. Tehisintellekt jätab kogemuse meelde ja jagab edasi kõigile robotitele.
Humanoidrobotid õpivad, et varsti asendada inimesi lihtsamatel töödel. Tehisintellekt jätab kogemuse meelde ja jagab edasi kõigile robotitele. Foto: Giant AI

Bill Gatesi rahastatav Giant AI arendab roboteid, mis istuvad inimeste töökohtadel ja proovivad oma kätega teha täpselt samasuguseid töid, nagu lihast ja luust inimesed, ainult et täpsemalt ja kiiremini. Kas inimeste töökohad ongi nüüd ohus?

Giant AI robotid sobivad peagi asendama tootmisliinil või miks mitte ka kontoris istuvat inimest. Masinal on kaks viie sõrmega kätt, kere on samuti umbes inimesesuurune, et saaks kasutada samadel töökohtadel ning liigutused samad, nagu inimesel. Masinaid proovitakse tööle rakendada sünkroniseeritult grupis ja neile antakse käigupealt uusi ülesandeid, mida lahendada. Tegemist on universaalsete robotitega, millele võib vajadusel uusi töönippe õpetada.

«Ehitame uue põlvkonna intelligentseid ja odavaid robottöölisi, kes on loodud töötama koos inimestega või neid asendama kõigis madala kvalifikatsiooniga käsitsitöö vormides,» tutvustatakse Giant AI eesmärki firma kodulehel. «Kasutame seda tehnoloogiat inimtööjõu täiendamiseks. Põllumajandus, kaupade käitlemine ja paljud muud valdkonnad toetuvad just sellisele tööjõule, mis ei nõua kõrget kvalifikatsiooni ning mida iga aastaga on üha raskem leida.»

Seega soovib firma leida robotitest asendustöötajad lihttööjõule, mille puuduse käes paljud arenenud riigid vaevlevad.

Robot, keda nimetatakse Universaalseks Töötajaks (Universal Worker), on juhitav tehisintellekti poolt, kasutab inimesele sarnast kere, mis on üsna võimekas ja samas palju odavam, kui olemasolevad robotiseerimisviisid. Robot-töötajad on madalate kuludega ja suudavad sujuvalt integreeruda olemasolevate töökohtadega. Masinõppega treenitud ühe roboti oskused on kohe kättesaadavad ka kõigile teistele humanoidrobotitele, seega saab neid igal pool aina kiiremini kasutusele võtta, kui tehisintellekt on midagi uut ära õppinud.

Robotid on peaaegu valmis inimesi lihtsates töödes asendama. Gian AI laboris õpivad masinad töövõtteid.
Robotid on peaaegu valmis inimesi lihtsates töödes asendama. Gian AI laboris õpivad masinad töövõtteid. Foto: Kaader videost / Robert Scoble / Youtube

«Liiga paljud on sunnitud töötama nagu masinad. On aeg, et masinad teevad masinate tööd ja inimene saab vabalt olla see, kes ta tahab,» tõdetakse Giant AI missiooni tutvustades.

Firma tegevjuht Adrian Kaehler avas hiljuti oma ettevõtte labori uksed ja näitas, millega nad tegelevad. Firma katsepolügoon näeb tõesti välja nagu kaugest tulevikust. Inimese moodi ülakehaga, kuid mehhanismidest pungil aluse külge naelutatud robotid vaatavad ringi ja liigutavad pead nagu inimesed, haaravad robotkätega asju ja tegutsevad küll aeglaselt, kuid kindlalt, jäljendades inimese liigutusi. Isegi nägu on robotitel olemas ja nagu Adrian Kaehler põhjendab, on inimesesarnasust vaja, et päris töötajatel oleks masinatega kergem suhelda. Robotid suudavad näiteks isegi naeratada.

Odavaks teeb need masinad aga tehisintellekt, mis muidu palju lihtsama mehaanilise konstruktsiooniga manipulaatoreid ise liigutama õpib ja kogemusi edasi jagab.

Vaata tehnoloogiablogija Robert Scoble´i tiiru Giant AI humanoidrobotite laboris siit:

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles