Esimene auto, mis valmis sai, on viimistletud pärlmuttervärviga Callisto Green, interjööri on disaininud Sand Alcantara. Tegemist on autoga number 000, mis jääb demonstratsiooni- ja turundusautona Bugatti Rimaci valdusse.
Esimesi klientidele tarnitavaid autosid pannakse juba kokku. Igal Neveral kulub lõplikul koosteliinil 5 nädalat, samas paljud osad ja süsteemid valmistatakse Rimaci tehastes mitmeid kuid varem. Müük toimub üle maailma Rimac Automobili 25 ametliku edasimüüjapartneri juurest. Meile lähim müügipunkt asub Saksamaal Münchenis.
Eritellimusel tehtava elektrilise hüperautauto hind algab 2,4 miljonist eurost.
Kuigi hind on autol pöörane, müüdi esimene aastatoodang juba välja ning uutel tellijatel tuleb oodata oma masinat seega enam kui aasta.
Rimac Nevera töötati välja täiesti nullist. Kasutusel on uue põlvkonna akusüsteem, inverter, käigukast, mootor, juhtimissüsteemid, meelelahutus ja palju muud, mida mujal ei kohta. Kogu arendusprotsessi jooksul kujundati jõuülekannet kolm korda ümber, protsess kestis rohkem kui kaks aastat.
Rimac Nevera on praegu ametlikult maailma kõige kiirema kiirendusega seeriaauto, lisaks on Robb Report tunnistanud selle parimaks hüperautoks, GQ valinud aasta hüperautoks ja Top Gear parimaks elektriautoks.
Valikus on 36 erinevat värvi ja võimalus neid kohandada, kolm süsinikfiiberkiu taset, sealhulgas katmata süsinikfiibrist kere ja hulk värvilisi nahku, interjööri valikuid ja viimistlusi. Kõik 150 Neverat tulevad täiesti unikaalsed.
Automudelit testiti 18 Nevera prototüübiga igas mõeldavas keskkonnas alates polaarjoone tagustest aladest kuni kõrge õhuniiskusega 48-kraadise kliimakambrini. Range nelja-aastase kokkupõrketestimise programmi käigus hävitati 45 eraldi kokkupõrketestiga üheksa autot. Need kõik läbisid testi väga heade tulemustega.